بهترین راه درمان زگیل تناسلی در ایران

بهترین راه درمان زگیل تناسلی در ایران

در این مقاله به بهترین راه درمان زگیل تناسلی در ایران می پردازیم.

زگیل هایی که بر روی پوست ایجاد می شوند تنها یک نقص ظاهری بوده و هیچ گونه ناراحتی برای فرد ایجاد نمی کنند. اما زمانی که صحبت از زگیل تناسلی به میان می ‌آید، موضوع بسیار جدی‌ تر است.

این نوع زائده ها هم سلامت جسمی را درگیر می کنند و هم فرد مبتلا را از لحاظ روحی، دستخوش تغییراتی می کنند که تا زمانِ حضورِ زگیل بر روی بدن با ایشان همراه است. همچنین زگیل های تناسلی بسیار مسری بوده و به شریک جنسی منتقل می شوند.

ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) چیست

اچ پی وی گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط است که آن را به یکی از رایج ترین بیماری های مقاربتی تبدیل می کند.

این 200 نوع ویروس مختلف را با عدد شماره گذاری می کنند. مثلا تایپ یا سویه یا نوع 4، 11، 16، 18 . غیره.

این ویروس علاوه بر ایجاد زگیل تناسلی باعث ابتلا به انواع سرطان ‌ها (از جمله سرطان دهانه رحم، واژن، آلت تناسلی، مقعد، دهان و گلو) می شود.

بدن به طور طبیعی با ویروس مبارزه کرده و معمولا اچ پی وی طی چند سال از بین می رود. با این حال مواردی وجود دارد که اچ پی وی سال ‌ها در بدن باقی می ‌ماند و عفونت طولانی مدت منجر به سرطان‌ می شود.

 14 گونه مختلف از اچ پی وی وجود دارد که در گروه پر خطر برای ایجاد سرطان قرار دارند، اما دو سویه یا نوع 16 و 18 تا حد زیادی مسئول ایجاد زگیل های تناسلی و سرطان های مرتبط با اچ پی وی هستند.

اچ پی وی از طریق برقراری رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فرد مبتلا به ویروس به فرد دیگر منتقل می شود ( حتی در صورتی که فرد آلوده هیچ علائمی نداشته باشد )

تقریبا 10 درصد از افراد آلوده به اچ پی وی، ویروس را به سایر افراد منتقل می کنند و حدود 10 درصد از افرادی که در معرض ویروس قرار می گیرند به زگیل تناسلی مبتلا می شوند.

بهترین راه درمان زگیل تناسلی چیست

زگیل تناسلی چیست

به زائده‌ هایی با ساختاری شبیه برآمدگیِ پوستی که بدون درد و غیرسرطانی هستند زگیل تناسلی می گویند.

زگیل ها یکی از علائم شناخته شده عفونت اچ پی وی هستند و به صورت زائده های قابل مشاهده در اندام های جنسی ظاهر می شوند. این زائده ها، بر اساس نوع و یا تایپ ویروس، اشکال و اندازه های متفاوت داشته و تاثیر قابل توجهی بر اعتماد به نفسِ جنسیِ فردِ مبتلا می گذارند.

زگیل های تناسلی قابل درمان هستند و می توان آن ها را برداشت، اما احتمال عود آن ها وجود دارد. در ادامه به تمام جزئیات مورد نیاز خواهیم پرداخت.

بهترین راه درمان زگیل تناسلی

خوشبختانه چندین گزینه درمانی برای از بین بردن زگیل ها بسته به محل و نوع آن ها وجود دارد. می توان اکثر زگیل های غیر تناسلی را در خانه درمان کرد، اما زائده های دیگر از جمله زگیل های تناسلی باید توسط پزشک درمان شوند.

صرف نظر از روش انتخابی، هیچ درمانی 100 درصد موثر نیست، بنابراین برنامه درمانی در اکثر موارد شامل چندین گزینه مختلف برای از بین بردن تمام زگیل ها خواهد بود.

هیچ روشی برای درمانِ ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) وجود ندارد، اما زائده های ناشی از ویروس، قابل درمان هستند.

برخی از انواع اچ پی وی، باعث ایجاد زگیل تناسلی و برخی دیگر باعث ایجاد زگیل های غیر تناسلی در دست ها، پاها و سایر قسمت های بدن می شوند.

زگیل‌ هایی که نیاز به مداخله پزشکی ندارند، معمولا در عرض چند هفته به خودی خود توسط سیستم ایمنی بدن از بین می ‌روند و در اکثر موارد نیازی به مراقبت پزشکی نیست، اما اگر زائده ها ماندگار و یا پخش شدند و مدت زمان زیادی از ظهور آنها گذشت، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

حتی در مواردی هم که زگیل ها ممکن است توسط سیستم ایمنی بدن دفع شوند، به دلیل آزاردهنده بودن زگیل ها یا از بین رفتن آهسته آن ها، فرد ترجیح می دهد که زگیل ‌ها را نزد پزشک، درمان کند.

بیشتر بخوانید : آیا زگیل تناسلی به طور طبیعی از بین میرود

کرایوتراپی یکی از بهترین روش ها برای درمان زگیل تناسلی است.

بهترین راه درمان زگیل تناسلی مردان

پزشک در صورت موثر نبودن درمان دارویی، کرایوتراپی یا انجماد زگیل با نیتروژن مایع را توصیه می کند.

کرایوتراپی عملی ساده است که در مطب انجام می شود. در این روش مقدار کمی نیتروژن مایع که دمای آن بسیار پایین است به مدت بسیار کوتاه بر روی زگیل اسپری می شود و سرمای شدید زگیل را از بین می برد.

زگیل های تناسلی و غیره را می توان به کمک کرایوتراپی از بین برد. از مزایای کرایوتراپی می توان به زمانِ بسیار کوتاهِ درمان، حداقل زمان مراقبت از زخم و خطر کم عفونت اشاره کرد.

بخوانید : هزینه کرایوتراپی زگیل تناسلی چقدر است؟

بهترین راه درمان زگیل تناسلی در ایران چیست

داروهای تجویزی برای زگیل تناسلی

داروهایی موجود هستند که می ‌توان تحت نظر پزشک از آن ها در خانه استفاده کرد. به یاد داشته باشید که این داروها حاوی اسید هستند و در صورتی که بیش از اندازه استفاده شوند و یا به سایر قسمت های پوست که دارای زائده یا زگیل نیستند برخورد کند، ممکن است آن قسمت را بسوزاند و یک جای زخم بر روی پوست به جا بگذارند.

لازم است به مدت چند هفته ( هر هفته یک یا دو روز، طبق دستور پزشک) این داروها که شامل موارد زیر هستند را مستقیما بر روی پوست قرار دهید. بهتر است قبل از استفاده از دارو، پوست اطرافِ زگیل را با وازلین چرب نموده تا پماد، قطره یا کرم به پوست شما آسیبی نرساند.

  • ایمیکیمود : این کرم موضعی با تحریک سیستم ایمنی بدن و مبارزه با اچ پی وی منجر به از بین رفتن زگیل تناسلی می شود.
  • پودوفیلوکس : این دارو به شکل مایع یا ژل موضعی برای از بین بردن زگیل ها توصیه می شود.
  • سینکاتچین : این پماد موضعی با مواد موجود در برگ های چای سبز تهیه می شود.

بیشتر بخوانید : سوزاندن زگیل تناسلی با الکتروکوتر

سایر راه های درمان زگیل تناسلی

اگر گزینه های دیگر موثر نباشند احتمالا زگیل ها از طریق درمان های زیر برداشته می شوند:

  • لیزر : در این روش با استفاده از پرتو نور، زگیل را می سوزانیم. از عوارض این درمان می توان به گرمای زیاد و تحریک پوستی اشاره کرد.
  • جراحی الکتروکوتر : در الکتروسرجری، با استفاده از جریان الکتریکی، زگیل را می سوزانیم. در این روش، ممکن است جای زخم از بین نرود.
  • جراحی معمولی : بریدن و برداشتن زگیل که به ندرت انجام می شود. این روش منسوخ است و معمولا برای نمونه برداری از زگیل های بزرگِ مشکوک به سرطان استفاده می شود.

گزینه های جراحی خطر خونریزی، عفونت و ایجاد جای زخم را به همراه خواهند داشت.

درمان خانگی زگیل تناسلی

درمان خانگی بدون نسخه یک گزینه برای رفع زگیل های پوستی و به ویژه زگیل های روی دست است.

اسید سالیسیلیک که یک داروی بدون نسخه و با نام های تجاری مختلف است، یکی از درمان های خانگی استاندارد برای زگیل است.

استفاده از این ماده به دلیل هزینه کم و اثربخشی، اولین روشی است که برای درمان اکثر زگیل های غیر تناسلی کاربرد دارد. به یاد داشته باشید که این دارو شدیدا سوزاننده است و در صورتی که بدونِ مشورت با پزشک، از اسید سالیسیلیک استفاده کنید، ممکن است جای زخم ناشی از اسید، بر روی پوست شما ماندگار شود.

این روش طولانی مدت بوده و لازم است تا 12 هفته ادامه یابد. این زمان، بستگی به نوع و سایز زگیل، متفاوت خواهد بود. از اسید سالیسیلیک باید با احتیاط استفاده کرد زیرا می تواند به پوست سالم آسیب برساند.

از آنجایی که اسید سالیسیلیک رنگ پوست را تغییر می دهد، برای درمان زگیل های صورت توصیه نمی شود.

داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل های پوستی طراحی می شوند و استفاده از آنها برای افراد مبتلا به زگیل تناسلی ممنوع است. زگیل تناسلی باید توسط پزشک با تکنیک های مختلف پزشکی یا جراحی درمان شود.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی را در این مقاله مشاهده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین راه درمان زگیل تناسلی به متخصصان اورولوژی مراجعه کنید. همچنین برای درمان زگیل تناسلی می توانید به کلینیک اورولوژی الهام واقع در شهرک غرب مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری برای درمان زائده های پوستی، با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینک : 02188591523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

0 دیدگاه در مورد "بهترین راه درمان زگیل تناسلی در ایران" ثبت شده
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍