واکسن گارداسیل (Gardasil) واکسنی است که برای پیشگیری از عفونت‌های انتقالی و بیماری‌های جنسی از طریق انواع ویروس‌های HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ایجاد شده است. این واکسن اغلب برای پیشگیری از سرطان سرویکس (زنان)، سرطان دهانه رحم، و زگیل‌های عفونی (زگیل‌های جنسی) استفاده می‌شود.

HPV یکی از ویروس‌هایی است که از طریق تماس مستقیم پوست و مخاط جسم به جسم انتقال پیدا می‌کند و می‌تواند منجر به انواع سرطان‌ها و زگیل‌های جنسی شود. واکسن گارداسیل با ایجاد ایمنی در برابر ویروس‌های HPV، می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های مرتبط با آنها جلوگیری کند.

چه کسانی به واکسن گارداسیل یا واکسن پیشگیری از مبتلا شدن به زگیل تناسلی و ویروس اچ پی وی (HPV) نیاز دارند؟ چند دوز؟ عوارض جانبی آن چیست؟ پاسخ این سؤالات و موارد دیگر را بدانید.

اکثر سرطان های دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی که نوعی عفونت مقاربتی است در ارتباط هستند.

ایمن سازی گسترده با استفاده از واکسن گارداسیل یا واکسن HPV که با عنوان واکسن زگیل تناسلی هم شناخته می شود می تواند تأثیر سرطان دهانه رحم در سراسر جهان را کاهش دهد. در اینجا تمام مطالب مفید راجع به واکسن را برای شما آورده ایم.

واکسن گارداسیل چه کاری انجام می دهد؟

در مجموع حدود 200 نوع ویروس اچ پی وی شناخته شده است که این 200 نوع، با ارقام مشخص می شوند. مثلا ویروس تایپ 4 یا ویروس تایپ 18. از این 200 تایپ، سیستم ایمنی بدن می تواند بالغ بر 150 نوع را از بین ببرد.

برای مابقی تایپ ها یا انواع ویروس که مقاومت بیشتری دارند، واکسن هایی ساخته شده که از آنها به عنوان واکسن 4 گانه (یا 4 ظرفیتی) و واکسن 9 گانه (یا 9 ظرفیتی) نام می بریم.

در واکسن 4 گانه، پروتئین هایی به کار می روند که سیستم ایمنی بدن را در مقابل 4 نوع مقاوم و شایع از ویروس HPV مقاوم می کنند. این 4 تایپ عبارتند از ویروس های شماره 6، 11، 16 و 18.

در واکسن گارداسیل 9 گانه نیز، پروتئین هایی برای تقویت سیستم ایمنی به کار رفته اند که فرد را در مقابل 9 نوع از ویروس مقاوم می کنند. این 9 نوع، عبارتند از ویروس های تایپ 6، 11، 16، 18، 31, 33, 45, 52 و 58.

گارداسیل 9 نوعی واکسن اچ پی وی است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید شده. و برای دختران و پسران قابل استفاده است.

بهترین سن برای تزریق واکسن گاررداسیل برای آقایان و خانم ها سن 10 تا 13 سالگی می باشد.

بنابراین لطفا قبل از اینکه در معرض این ویروس قرار بگیرید، واکسن بزنید.

علاوه بر این در زنان از ابتلا به سرطان واژن و رحم و همچنین در مردان از زگیل دستگاه تناسلی و سرطان مقعد جلوگیری خواهد کرد.

انواع خاصی از HPV با سرطان های دهان و گلو مرتبط هستند. بنابراین واکسن گارداسیل از شخص در برابر این سرطان ها نیز محافظت می کند.

چه کسانی به واکسن گارداسیل نیاز دارند؟

واکسن اچ پی وی برای چه کسانی لازم است و چه زمانی باید تجویز شود؟

واکسن گارداسیل (واکسن پیشگیری زگیل تناسلی) بطور معمول برای دختران و پسران 11 یا 12 ساله توصیه می شود. اگرچه احتمال دارد در اوایل 9 سالگی نیز تجویز شود. بهترین حالت این است که دختران و پسران قبل از تماس جنسی و قرار گرفتن در معرض HPV واکسن را دریافت کنند.

واکسن گارداسیل در سه دوز و در بازه های زمانی 6 ماهه تا یک ساله تجویز می شود.

تحقیقات نشان می دهد که دریافت واکسن در سنین جوانی با شروع زود هنگام فعالیت جنسی ارتباطی ندارد.

وپس از آنکه شخصی به HPV مبتلا شود، تزریق واکسن به اندازه کافی مؤثر نیست و صرفا تا حدودی از انتقال آن جلوگیری می کند. همچنین پاسخ به واکسن در سنین پایین تر بهتر از سنین بالاتر است.

در حال حاضر، مراكز كنترل و پيشگيری از بيماری ها توصيه می كنند تمام افراد 11 و 12 ساله به جای برنامه سه دوز قبلی حداقل هر شش ماه یکبار دو دوز واكسن اچ پی وی دريافت كنند.

نوجوانان 9 و 10 ساله و افراد 13 و 14 ساله دو دوز واکسن دریافت کنند. تحقیقات نشان می دهد که تزریق دو دوز واکسن گارداسیل برای کودکان زیر 15 سال موثر است.

نوجوانان و جوانانی که دوره واکسن ها را پس از این زمان در سنین 15 تا 26 سالگی شروع می کنند باید سه دوز واکسن دریافت کنند.

سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه می کند تمام  افراد تا سن 45 سالگی که بطور مناسب واکسینه نشده اند واکسن گارداسیل را دریافت کنند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اخیراً استفاده از گارداسیل 9 را برای مردان و زنان در سنین 9 تا 45 سال تصویب كرده است.

بیشتر بخوانید : با درمان زگیل تناسلی و خطرات اچ پی وی آن آشنا شوید

چه کسانی نباید واکسن اچ پی وی دریافت کند؟

چه کسانی نباید واکسن اچ پی وی دریافت کند؟

واکسن گارداسیل یا واکسن اچ پی وی برای زنان باردار و افرادی که بیماری هایی با سطح متوسط ​​یا بسیار شدید دارند توصیه نمی شود.

در صورت بروز آلرژی شدید از جمله آلرژی به مخمر یا لاتکس به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورتی که نسبت به هر یک از اجزای واکسن یا دوز قبلی واکسن واکنش آلرژیک حیاتی داشته اید نباید واکسن دریافت کنید.

قیمت واکسن گارداسیل در سال 1403

واکسن گارداسیل مستقیما از داروخانه تهیه می گردد و مبلغ آن به حساب داروخانه واریز می شود، لذا ما سفارشات شما را در همان روز از داروخانه تحویل می گیریم و با پکیج سرما یا آیس پک به شما تحویل خواهیم داد.

هزینه خرید واکسن گارداسیل 4 گانه از داروخانه دولتی به ازای هر دوز 2.300.000 تومان است.
که باید 3 دوز از این واکسن طی 6 ماه تزریق گردد.

قیمت آزاد هر دوز واکسن اچ پی وی 4 گانه حدود 3.500.000 تومان است.

واکسن نه گانه گارداسیل از طرف دولت وارد نمیشود، بنابراین فقط با تعرفه خصوصی قابل خریداری است. واکسن گارداسیل 9 گانه نیز مانند سایر واکسن های HPV باید در 3 دوز و طی 6 ماه تزریق گردد. تعرفه واکسن گارداسیل بصورت آزاد، به ازای هر دوز از 8.000.000 تا 14.000.000 تومان متغیر است. این تغییر قیمت به کشور سازنده بر می گردد.

خطرات واکسن اچ پی وی برای سلامتی

آیا واکسن زگیل تناسلی خطرات سلامتی یا عوارض جانبی دارد؟

اثرات معمولاً به طور کلی خفیف است. شایع ترین عوارض جانبی واکسن های گارداسیل شامل درد، تورم یا قرمزی در محل تزریق است.

به ندرت پس از تزریق دچار سرگیجه می شوید. نشستن به مدت 15 دقیقه بعد از تزریق می تواند احتمال غش کردن را کاهش دهد. همچنین احتمال دارد سردرد، حالت تهوع، استفراغ، خستگی یا ضعف نیز رخ دهد.

مراكز كنترل و پيشگيری از بيماری ها و سازمان غذا و داروی ایالات متحده همچنان نظارت بر واكسن ها را برای مشكلات غیرمعمول یا شدید ادامه می دهند.

در صورتی که سن ما بیشتر از 30 سال باشد، آیا می توانیم واکسن گارداسیل تزریق کنیم؟

اچ پی وی از طریق تماس جنسی مخاطی( دهانی، واژینال یا مقعدی) گسترش می یابد. برای محافظت از خود در برابر این ویروس هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

ضمنا سیگار نکشید؛ چرا که این امر باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

در مراحل اولیه برای تشخیص سرطان دهانه رحم به پزشک مراجعه کنید و تست های منظم پاپ اسمیر و HPV را انجام دهید.

در صورت مشاهده هرگونه نشانه یا علائم سرطان دهانه رحم، خونریزی واژن پس از رابطه جنسی، میان دوره های قاعدگی یا پس از یائسگی، درد لگن یا درد هنگام رابطه جنسی سریعاً به بدنبال مراقب پزشکی باشید.

سوالات متداول

آیا واکسن گارداسیل برای افراد فعال جنسی تأثیری دارد؟

بله، حتی اگر قبلاً یک نوع HPV داشته باشید باز هم می توانید از واکسن استفاده کنید. چرا که از شما در برابر سایر گونه هایی که هنوز ندارید محافظت می کند. با این حال هیچ یک از واکسن ها نمی توانند عفونت موجود را درمان کنند و تنها از شما در برابر سویه های خاص اچ پی وی که قبلاً در معرض آن نبوده اید محافظت می کنند.

آیا زنانی که واکسن HPV دریافت کرده اند همچنان به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

بله، واکسن گارداسیل جایگزینی برای تست پاپ اسمیر نیست. غربالگری مرتب برای سرطان دهانه رحم از طریق آزمایشات منظم پاپ اسمیر که از 21 سالگی شروع می شود بخش اساسی مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه برای زنان است.

آیا واکسن اچ پی وی برای ثبت نام در مدارس لازم است؟

واکسن گارداسیل بخشی از برنامه معمول واکسن های دوران کودکی است. تصمیم بر اینكه آیا واكسن به شرط ثبت نام در مدرسه تبدیل شود بر عهده دولت است.

کلینیک الهام با بهره گیری از پزشکان متخصص و فوق تخصص در زمینه های اورولوژی، زنان، ناتوانی های جنسی و بیماری های جنسی و درمان زگیل تناسلی خدمات لازم جهت مشاوره، تشخیص و درمان انواع بیماری های جنسی را ارئه می دهد.

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

0 دیدگاه در مورد "واکسن گارداسیل + هزینه واکسن اچ پی وی" ثبت شده
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍