وازکتومی | وازکتومی چیست | هزینه وازکتومی

وازکتومی چیست؟

وازکتومی یک عمل کوچک است که مردان برای پیشگیری از بارداری انجام می دهند. با انجام وازکتومی از رسیدن اسپرم به مایع منی هنگام انزال جلوگیری شده و در نتیجه زنان بدون ورود اسپرم باردار نخواهند شد.

پس از انجام وازکتومی همچنان قادر به انزال و رسیدن به ارگاسم خواهید بود.

پزشک می تواند این عمل را در مطب انجام دهد. این عمل مجرابرداری نیز نامیده شده و شاید اطافیانتان آن را بستن لوله مردان بنامند.

وازکتومی با جراحی

پزشک در این نوع وازکتومی، برای دسترسی به دو لوله در کیسه بیضه برش هایی ایجاد می کند. به هر لوله وازدفران گفته شده و برای هر بیضه یک لوله وجود دارد.

احتمالاً پزشک بخشی کوچک از هر لوله را برداشته و در انتهای هر کدام فاصله ای کوتاه باقی خواهد گذاشت.

سپس انتهای هر دو سوزانده شده و یا با بخیه گره زده می شود.

پزشک می تواند هر دو عمل را از طریق یک برش انجام دهد اما شاید گاهی مجبور باشد برش دیگری ایجاد کند.

احتمالاً برای بسته شدن محل برش از بخیه هایی که به مرور زمان جذب می شوند استفاده خواهد شد. با قطع شدن هر یک از وازدفران ها اسپرم دیگر نمی تواند به مایع منی برسد و یا بدن را ترک کند.

عمل وازکتومی

وازکتومی بدون جراحی

پزشک هر دو وازدفران که در زیر کیسه بیضه قرار دارند را لمس کرده و برای نگه داشتن آن ها از گیره استفاده می کند.

سپس با ایجاد یک سوراخ کوچک در پوست و باز کردن آن هر دو وازدفران بیرون آورده شده و پس از برش سوزانده یا بخیه شده و یا هر دو کار انجام خواهد شد. پس از عمل نیازی به بخیه نخواهید داشت.

وازکتومی با لیزر

یکی از سوالات رایج در مورد وازکتومی این است که آیا وازکتومی با لیزر شیوه خوبی برای انجام این عمل است یا خیر؟ حقیقت این است که وازکتومی با لیزر هیچ برتری نسبت یه روش های رایج وازکتومی ندارد و به همین دلیل استفاده از آن تصیه نمی شود. وازکتومی مانند شکستن سنگ کلیه نیست که در آن قدرت بالای لیزر مورد نیاز باشد.

همچنین وازکتومی با لیزر به هیچ وجه باعث بالاتر رفتن سرعت وازکتومی نمی شود. در واقع شیوه های موجود در وازکتومی به قدری کارامد و سریع و قابل بازگشت هستند که وازکتومی با لیزر هیچ توجیهی ندارد.

وازکتومی چقدر مؤثر است؟

این عمل تقریباً 100 درصد مؤثر است اما در موارد بسیار نادر لوله ها مجدداً به یکدیگر وصل خواهند شد و در این صورت احتمال بارداری وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که اسپرم کمی پس از عمل وازکتومی نیز همچنان می تواند خارج شود.

حتماً برای بررسی این مورد تست های دیگری انجام دهید تا بتوانید برای جلوگیری از بارداری از روش های دیگر استفاده کنید.

عوارض جانبی وازکتومی

این روش بسیار بی خطر است و عوارض رایجی به همراه ندارد. اما این عوارض در صورت بروز می توانند شامل تورم، کبودی، التهاب و عفونت باشند.

این علائم در اکثر مواقع جدی نیستند اما در صورت مشاهده آن ها به پزشک خود اطلاع دهید.

این عمل بر روی سطح تستوسترون، نعوظ ، اوج لذت جنسی، میل جنسی یا بخش های دیگری از زندگی جنسی شما تأثیر نخواهد گذاشت.

عوازض جانبی وازکتومی

بهبودی پس از وازکتومی

پس از رفتن به خانه استراحت کنید:

 • حداقل 1 روز استراحت کنید. باید در کمتر از یک هفته به طور کامل بهبود یابید. بسیاری از مردان این عمل را چهارشنبه انجام داده و شنبه به کار خود باز می گردند.
 • احتمالاً تا چند روز احساس درد خواهید داشت. می توان تورم و درد را با استفاده از یک بسته یخ کاهش داد. همچنین برای کمک می توانید یک بیضه بند بپوشید.

وازکتومی موقت

در عمل چیزی به نام وازکتومی موقت وجود ندارد و در صورتی که صد در صد در مورد اینکه نمی خواهید در آینده صاحب فرزند شوید یا خیر، بهتر است وازکتومی را انجام ندهید. بر خلاف وازکتومی، وازووازستومی یا عمل بازگشت از وازکتومی عملی حساس و زمان بر است و هیچ تضمینی برای موفقیت آن وجود ندارد.

پس دقت داشته باشید که چیزی به نام وازکتومی موقت وجود ندارد. میزان موفقیت وازووازستومی با مقدار زمانی که از انجام عمل وازکتومی می گذر ارتباط مستقیم دارد و در صورتی که بیش از 3 سال از وازکتومی شما نگذشته باشید، احتمال بازگشت بالا است و می توان گفت که شما به عبارتی وازکتومی موقت داشته اید.

پس از وازکتومی چه زمانی دوباره می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

چند روز صبر کرده و تا زمان انجام آزمایشی كه نشان دهد در مایع منی اسپرم وجود ندارد از دیگر روش های جلوگیری از بارداری استفاده كنید.

این آزمایش را بعد از وازکتومی و پس از 10 تا 20 انزال انجام دهید.

در صورتی که نتایج نشان دهنده وجود اسپرم در مایع منی باشد پزشک از شما می خواهد در آینده مجدداً آزمایش انجام دهید.

این تنها راهی است که می توانید بفهمید مشکلی وجود ندارد.

آیا عمل وازکتومی قابل بازگشت است؟

آیا وازکتومی قابل بازگشت است؟

گاهی می توان این کار را انجام داد اما آسان نیست و همیشه نتیجه نخواهد داد. تنها در صورتی که مطمئن هستید نمی خواهید در آینده صاحب فرزند شوید این عمل را انجام دهید.

آیا وازکتومی احتمال بروز سرطان پروستات را افزایش می دهد؟

نتیجه تحقیقات در این زمینه متغیر است.

بر اساس گفته انجمن سرطان آمریكا برخی مطالعات نشان می دهند كه احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی كه وازكتومی انجام می دهند نسبت به سایر مردان کمی بیشتر است، اما مطالعات دیگر چنین ارتباطی پیدا نکرده اند.

جدیدترین یافته ها نشان می دهد که وازکتومی خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش نداده و این نگرانی نباید دلیلی برای خودداری از انجام این عمل باشد.

آیا وازکتومی از فرد در برابر عفونت های مقاربتی محافظت می کند؟

خیر. بهتر است همچنان برای محافظت در برابر HIV و سایر بیماری های مقاربتی از بهترین کاندوم های مردانه استفاده کنید.

وازکتومی در تهران

برای معاینه و انجام وازکتومی در تهران به کلینیک یادمان واقع در شهرک غرب مراجعه کنید. در این مرکز کلیه همور مربوط به ارولوژی از جمله وازکتومی در تهران انجام می شود. لطفا برای رزرو وقت و دریافت نوبت یا شماره های کلینیک تماس بگیرید.

هزینه وازکتومی

هزینه وازکتومی در سال 1401 در کلینیک الهام بین 7 تا 9 میلیون تومان متغیر می باشد. که از این مبلغ برای تهیه لواز مورد نیاز برای وازکتومی و مبلغ هزینه انجام وازکتومی توسط متخصص است.

برای دریافت نوبت جهت مشاوره با پزشک اورولوژیست کلینیک الهام، دکترعلی حاجب، درباره وازکتومی و انتخاب بهترین راه جلوگیری از بارداری  با ما تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری برای درمان زائده های پوستی، با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینک : 02188591523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

3 دیدگاه در مورد "وازکتومی | وازکتومی چیست | هزینه وازکتومی" ثبت شده
 1. کاربر ناشناس

  جایی هست که وازکتومی رایگان انجام بده؟

 2. کاربر ناشناس

  سلام و عرض ادب
  خیر. من نشنیدم جایی وازکتومی رایگان انجام بشه.

 3. کاربر ناشناس

  با سلام چند سال قبل مراکز بهداشت رایگان انجام میدادند ولی الان فکر نکنم