درمان زگیل تناسلی تحت نظر متخصص اورولوژی

خدمات درمان زگیل تناسلی

در این مقاله به راه های انتقال و درمان زگیل تناسلی می پردازیم.

فهرست مطالب:

شاید شما هم در نواحی تناسلی خود لکه های برآمده، جوش و یا زگیل هایی را مشاهده کرده باشید و برایتان سوال باشد، که از ماهیت آنها اطلاع پیدا کنید.

بعضی مواقع ممکن است یک زگیل معمولی، زائده گوشتی یا عفونت های پوستی باعث بروز چنین مواردی شوند اما گاهی یک ویروس به نام ویروس اچ پی وی موجب ایجاد زگیل های تناسلی می شوند که بایستی فورا برای تشخیص و درمان آنها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

زگیل های تناسلی از چه طریقی ایجاد می شوند؟

زگیل های تناسلی توسط ویروس اچ پی وی (HPV) ایجاد می شوند. ویروس HPV باعث ایجاد عفونت در لایه اپیدرمِ پوست می شود و متعاقبا زگیل تناسلی را به وجود می آورد.

این ویروس یک عفونت محسوب می شود و معمولا در خانم ها، با تست پاپ اسمیر یا نمونه برداری از واژن و دهانه رحم تحت عنوان HPV PCR، مشخص می شود.

ویروس HPV بیش از 200 نوع یا تایپ دارد و هر یک از این تایپ ها یک نوع خاصی از زگیل را به وجود می‌آورد.

راه های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس HPV چیست؟

راه های انتقال زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی (HPV) شایع‌ترین بیماری عفونی است و در 99 درصد مواقع از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، اما این جمله الزاما به این معنا نیست که راه‌های دیگری برای انتقال وجود ندارد. راه‌های دیگر، در صورتی باعث انتقال ویروس می شوند که سیستم ایمنی فرد بسیار ضعیف باشد.

مثلا زمانی که فرد مبتلا به سرطان است و یا MS دارد، سیستم ایمنی او به قدری ضعیف است که از طریق استخر، لباس شنای دیگران (مایو)، تماس دستی، اپیلاسیون در سالن های آرایشی، تیغ آلوده و دستکش آلوده نیز ممکن است به ویروس آلوده شود.

مابقی انواع انتقال ویروس یا زگیل تناسلی، انتقال از طریق رابطه جنسی است.

اینکه افراد به کدام نوع یا تایپ از ویروس مبتلا باشند، در روند درمان بسیار موثر است زیرا برخی از انواع مقاومت زیادی دارند و برخی از تایپ‌های ویروس اچ پی وی توسط سیستم ایمنی خود بدن دفع می گردند.

در مسری بودن زگیل تناسلی یا اصطلاحا زگیل مقاربتی شکی نیست.

ویروس HPV تولید کننده زگیل تناسلی است. این ویروس به راحتی از طریق راه‌های زیر از فرد ناقل به سالم منتقل می شود:

 • رابطه جنسی واژینال (سکس واژینال)
 • رابطه جنسی مقعدی (سکس آنال)
 • سکس دهانی (سکس اورال)

گاهی اوقات اچ پی وی می تواند منجر به سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و یا سرطان حلق و حنجره گردد.

در حال حاضر، تنها راه درمان زگیل تناسلی، از بین بردن و جلوگیری از پیشرفت آنهاست. ما این کار را با تضمین برای شما انجام می دهیم.

علت و عوامل به وجود آمدن زگیل تناسلی چیست؟

عوامل زیر باعث می شود که شما به ویروس اچ پی وی مبتلا شوید و یا دیرتر از حد معمول درمان شوید.

 1. پارتنر یا شریک جنسی متعدد
 2. رابطه جنسی محافظت نشده
 3. دود سیگار، قیلان یا مواد مخدر
 4. ضعف سیستم ایمنی
 5. مادری که دارای ویروس HPV است و زایمان طبیعی می کند (نوازد می تواند در حین خروج از کانال رحم، به ویروس مبتلا شود)
راه های انتقال زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی بسیار ساده و بی خطر است. تنها کافی است که زائده ها را از بین ببرید و برای جلوگیری از عود زگیل، برنامه درمانی مناسبی داشته باشید. تمام این شرایط در کلینیک ما به شما عزیزان ارائه می شود.

از کجا بفهمیم به ویروس HPV یا زگیل مبتلا هستیم؟

همانطور که قبلا گفته شد زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی (شامل رابطه جنسی دهانی، واژینال و مقعدی) منتقل می شوند. ممکن است فرد یک ماه پس از برقرای رابطه هم شروع به رشد زگیل نکند.

اکثر افرادی که به HPV مبتلا می شوند، هیچ علامت قابل مشاهده‌ای ندارند و سیستم ایمنی بدن، آن را دفع می کند.

اما اگر زائده ای روی بدن خود مشاهده کردید که تا بحال وجود نداشته و شبیه به جوش و موی پیچ خورده زیر پوسیت (فولیکولیت) نیست، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین می توانید جهت تست اچ پی وی به ما مراجعه کنید.

شاید برایتان جالب باشد. بخوانید!

عکس های واضح زگیل تناسلی در مردان

عکس زگیل تناسلی در زنان

تشخیص زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی همیشه با چشم قابل دیدن نیستند. ممکن است خیلی کوچک و به رنگ پوست باشند یا کمی تیره تر و مانند جوش. البته با کمی دقت می توان فهمید که چرکی نیستند و با فشار دادن آنها، چیزی از زگیل خارج نمی شود.

زگیل ممکن است شبیه به گُل کـلَـم و دانه دار باشد و یا نرم یا کمی برآمده به نظر برسد. همچنین ممکن است زگیل ها تجمع کنند و بصورت خوشه‌ای خود را نشان دهند.

برای شروع فرآیند درمان زگیل تناسلی تشخیص آن باید توسط پزشک انجام گیرد. زگیل های تناسلی امکان دارد بر روی آلت، لب‌ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد دارای HPV داشته است نیز ظاهر شود.

حتی اگر زگیل های تناسلی در ظاهر دیده نشوند، همچنان می توانند به فرد دیگری منتقل شوند.

تصور کاملا غلط !!!

اگر زگیل های تناسلی درمان نشوند و گسترش پیدا کنند و بزرگ شوند، می تواند شما و یا شریک جنسی شما را به دردسر بیندازد، پس همین الان با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت، از شرّ این زائده ها خلاص شوید.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی توسط متخصص اورولوژی با روش کرایوتراپی
درمان زگیل روی مچ دست توسط متخصص اورولوژی در کلینیک اورولوژی الهام با روش کرایوتراپی (فریز کردن زگیل تناسلی)

کلا درمان های رایج برای زگیل تناسلی دو دسته اند:

 1. داروهای حاوی اسید مثل آلدرا، سالیسیلیک اسید و پودوفیلین : لازم بذکر است که این دارو ها بصورت منظم، تحت نظر پزشک و در زمان های طولانی باید استفاده شوند، زیرا میزان اسیدِ کِرم یا محلول، ممکن است به پوست بدن شما، آسیب جدی وارد کند
 2. درمان های مستقیم

در درمان مستقیمِ زگیل تناسلی در مردان و یا زنان از نوع مستقیم، از روش های زیر استفاده می شود:

 • کرایوتراپی: در این روش با استفاده از گاز نیتروژن (سرما) ، چند بار روی زگیل اسپری می کنیم و زکیل بعد از دو سه روز می افتد. این روش ساده ترین، کم دردترین و بهترین روش درمان زگیل است
 • لیزر درمانی: در این روش با پرتوی لیزر (گرما) زگیل را می سوزانند. این روش درمانی با توجه به گرمای زیاد و تحریک پوست، احتمال عود مجدد دارد.
 • الکتروکوتر: پزشک با استفاده از بی حسی یا بیهوشی، قسمتی از پوست را که دارای زگیل است می سوزاند.با این روش، زائده های بسیار بزرگ برداشته می شوند اما بعلت اینکه جای زخم معمولا باقی می ماند، ارجعیت با کرایوتراپی است.
 • جراحی: برای برداشتن زائده های بسیار بزرگ و یا دور از دسترس مانند زگیل های درون مجرا یا واژن و رکتوم استفاده می شود.
راه های درمان زگیل تناسلی

هزینه درمان زگیل تناسلی

در کلینیک اورولوژی الهام، هزینه درمان زگیل تناسلی بسیار کمتر از کلینیک های دیگر است.

هزینه درمان هر زائده 350 هزار تومان است.

تفاوت منگوله پوستی (اسکین تگ) با زگیل تناسلی

اسکین تگ یک بافت پوستی با رشد آرام، نرم و غیر سرطانی است که توسط ساقه نازکی از پوست آویزان می شود. این بدان معناست که اسکین تگ یا منگوله پوستی ساقه یا ریشه دارد، اما زگیل، روی سطح پوست و بصورت غیر معمول و شبیه به زائده های سرطانی بسیار کوچک رشد می کند.

اسکین تگ ها معمولا مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کنند، اما از نظر زیبایی روی بدن شما تاثیر منفی می گذارد. آنها اغلب در جایی ایجاد می شوند که پوست به خودش یا لباس ساییده می شود، مانند گردن، زیر بغل، پلک ها، پوست کیسه بیضه ها یا کشاله ران.

این زائده ها در اثر عواملی مانند اصطکاک، چاقی، دیابت، بارداری یا استعداد ژنتیکی ایجاد شوند. کاهش یا افزایش مداوم ورن نیز با کشیده شدن و جمع شدن پوست می تواند باعث بوجود آمدن اسکین تگ شود.

درمان منگوله پوستی یا skintag مانند درمان زگیل تناسلی است و هر دو با کرایوتراپی یا فریز کردن از بین می روند. اما احتمال عود اسکین تگ بسیار کمتر از زگیل است.

تفاوت اسکین تگ و زگبل روی بیضه

زگیل در ابتدا به صورت تکی مشاهده می شود، چه روی آلت و اطراف آن و چه روی بیضه. اما چون گاهی اوقات بسیار ریز هستند و از چشم بیمار دور می مانند و درمان نمی شوند، بنابراین کم کم بزرگ تر و پخش می شوند.

عموما افرادی که تنها یک زائده خصوصا روی بیضه دارند و به ما مراجعه می کنند، افرادی هستند که قبلا به ویروس اچ پی وی مبتلا بودند و درمان شده اند و اکنون زگیل، به صورت تکی روی بیضه پدیدار شده است. اما اگر قبلا درگیر این ویروس نشده باشند، یک زائده به تنهایی روی بیضه ممکن است منگوله پوستی یا skintag باشد.

ویدیویی از فریز کردن منگوله پوستی گردن یا اسکین تگ ناحیه گردن را مشاهده کنید:

سوالات متداول

 1. فقط یک زائده روی بیضه مشاهده می کنم آیا زگیل تناسلی هست یا زائده دیگری است؟
  زگیل تناسلی به صورت معمول روی آلت تناسلی و اطراف آن (محل تلاقی آلت با بدن و در بعضی مواقع در آقایان حتی روی بیضه) مشاهده می شود. چون سر منشا وجود این زگیل ها، آلت تناسلی هستند، پس زائده های روی بیضه بعدا به وجود می آیند و ممکن است تا کشاله ران یا از زیر بیضه به کنار مقعد نیز گسترش پیدا کنند. به یاد داشته باشید که محل تلاقی آلت و بیضه، رایج ترین محلی است که در آقایان درگیر زگیل تناسلی می شود. بنابراین برای اطمینان بیشتر، به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

2. آیا پس از درمان زگیل های تناسلی امکان بازگشت آنها وجود دارد؟

بله، در صورتی که زگیل های تناسلی با هر روشی برداشته شوند و فرد ملاحظات لازم را پس از آن انجام ندهد، احتمال عود مجدد و بازگشت زگیل ها وجود دارد. ملاحظات شامل: عدم برقراری رابطه جنسی متعدد و محافظت نشده، استفاده نکردن از تیغ و ژیلت و یا هر وسیله ای که باعث ایجاد زخم می شود، دود سیگار، قلیان و هر دودی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شود. پس بهتر است که تا اتمام دوره درمان، هر یک ماه یک بار به پزشک خود مراجعه نمایید.

3. آیا استفاده از کاندوم جلوی انتقال ویروس HPV را می گیرد؟

خیر، کاندوم فقط تا کمی نزدیک محل اتصال آلت به بدن را پوشش می دهد. در روابط جنسی، برخی نقاط توسط کاندوم پوشش داده نمی شوند و این نقاط حین برقراری رابطه جنسی، با بدن جنس مخالف تماس پیدا می کنند. بنابراین باید توسط پزشک معاینه شده و مطمئن شوید خود شما یا پارنتر شما مبتلا به این ویروس نیستند.

ادامه سوالات متداول

4. بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی در حال حاضر چیست؟

بهترین و کم عارضه ترین روش از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل های تناسلی است. چرا که در روش‌های دیگر ممکن است جای زخم باقی بماند و یا زائده ها پخش شوند.

5. بهترین راه پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

در مرحله اول، تزریق واکسن اچ وی پی (گارداسیل) قبل از شروع فعالیت جنسی را توصیه می‌کنیم. در مرحله بعد و مهم تر به علت شیوع بسیار زیاد این بیماری، افراد بایستی از برقراری روابط متعدد و یا محافظت نشده پرهیز کنند. چرا که برخلاف آقایان، زگیل تناسلی در خانم ها در اکثر مواقع به راحتی قابل تشخیص و مشاهده نیست.

6. آیا آزمایشی برای تشخیص ابتلا به ویروس اچ پی وی وجود دارد؟

بله، یکی از روش هایی که ما برای تشخیص ابتلا به ویروس HPV انجام میدهیم، روش brushing است. در روش براشینگ (نمونه برداری)، ابزاری مانند مسواک بسیار کوچک را بر روی کشاله ران، آلت تناسلی، بیضه و یا حتی بخش ابتداییِ مجاری ادراری می کشیم. سپس سرِ براش را در محلول مخصوص قرار می دهیم و به آزمایشگاه ارسال می کنیم.

7. آیا افرادی که به ویروس اچ پی وی مبتلا هستند، می‌توانند ازدواج کنند؟

بله، اما بهتر است قبل از تصمیم به بارداری در صورت وجود زگیل های تناسلی، آنرا به صورت کامل درمان کنند. همچنین به خانم های باردار توصیه می شود که برای به دنیا آوردن نوزاد، از روش سزارین استفاده کنند. چرا که در زایمان طبیعی ممکن است ویروس به نوزاد منتقل شود و باعث بروز سرطان های حلق و حنجره در آینده گردد.

نویسنده مطلب: دکتر علی حاجب و دکتر نادر رش احمدی (متخصص اورولوژی، فوق تخصص اندویورولوژی)

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

2 دیدگاه در مورد "درمان زگیل تناسلی تحت نظر متخصص اورولوژی" ثبت شده
 1. کاربر ناشناس

  سلام، آیا با انجام روش فریز کردن جای زخم باقی میمونه یا بعد از مدتی از بین میره؟

  1. کاربر ناشناس

   سلام
   در صورتی که نیتروژن مایع، به صورت اسپری و آرام روی زائده زده بشه جای زخم به جا نمیذاره اما اگر با قطره چکان یا گوش پاک کن، مایع نیتروژن روی زائده انداخته بشه، میزان سوزش زیاده و جای زخم هم به جا میذاره. ما در این مجموعه از دستگاه برای اسپری استفاده می کنیم.