میکروپنیس یا کوچکی بیش از حد آلت تناسلی

میکروپنیس

به کوچکی بیش از حد آلت تناسلی مردان میکروپنیس می گویند. میکروپنیس مشکلی نادر بوده و علت اصلی بروز آن اغلب مشکلات هورمونی و ژنتیکی است. پزشک معمولاً این مشکل را در زمان تولد نوزاد تشخیص داده و درمان می ‌کند.

پزشک زمانی میکروپنیس را تشخیص می دهد که آلت تناسلی ۲.۵ انحراف معیار کمتر از میانگین طول کشیده شده به نسبت سن و سطح رشد جنسی آن فرد باشد. تحقیقات نشان داده اند میانگین سایز آلت تناسلی یک بزرگسال ۱۳.۲۴ سانتی متر در زمان کشیدگی است.

در بزرگسالان، پزشکان میکروپنیس را کمتر از ۹.۳ سانتی متر در حالت کشیده می دانند.

میانگین طول آلت تناسلی

وقتی فرد میکروپنیس باشد، اندام تناسلی داخلی و بیضه های او طبیعی هستند. میانگین طول آلت تناسلی طبق داده های بالینی به این شرح است:

سنمیانگین طول در حالت کشیدهطول میکروپنیس در حالت کشیده
نوزاد بدنیا آمده در هفته ۳۰ بارداری۲.۵ سانتی متر۱.۵ سانتی متر
نوزاد بدنیا آمده در هفته ۳۴ بارداری۳ سانتی متر۲ سانتی متر
نوزاد بدنیا آمده کامل۳.۲ سانتی متر۲.۴ تا ۲.۵ سانتی متر
0 تا ۵ ماهگی۳.۹ سانتی متر۱.۹ سانتی متر
۶ تا ۱۲ ماهگی۴.۳ سانتی متر۲.۳ سانتی متر
۱ تا ۲ سالگی۴.۷ سانتی متر۲.۶ سانتی متر
۲ تا ۳ سالگی۵.۱ سانتی متر۲.۹ سانتی متر
۳ تا ۴ سالگی۵.۵ سانتی متر۳.۳ سانتی متر
۴ تا ۵ سالگی۵.۷ سانتی متر۳.۵ سانتی متر
۵ تا ۶ سالگی۶ سانتی متر۳.۸ سانتی متر
۶ تا ۷ سالگی۶.۱ سانتی متر۳.۹ سانتی متر
۷ تا ۸ سالگی۶.۲ سانتی متر۳.۷ سانتی متر
۸ تا ۹ سالگی۶.۳ سانتی متر۳.۸ سانتی متر
۹ تا ۱۰ سالگی۶.۳ سانتی متر۳.۸ سانتی متر
۱۰ تا ۱۱ سالگی۶.۴ سانتی متر۳.۷ سانتی متر
بزرگسال۱۳.۳ سانتی متر۹.۳ سانتی متر

میکروپنیس چقدر رایج است؟

کوچکی بیش از حد آلت تناسلی مشکلی نادر بوده و از هر ده هزار مورد نوزاد ۱.۵ نفر یا ۰۱۵/۰ درصد در آمریکا به این بیماری متولد می شوند. میکروپنیس و سایر ناهنجاری های مادرزادی می توانند به فاکتورهای محیطی مثل قرارگیری مادر در معرض آفت کش ها در دوران بارداری مرتبط باشند در نتیجه این مشکل در برخی جوامع شایع تر است.

 میکروپنیس

علل بروز میکروپنیس

مشکلات هورمونی از رایج ‌ترین علل میکروپنیس هستند. در موارد نادر، میکروپنیس و سایر ناهنجاری های مادرزادی زمانی رخ می ‌دهند که مادر در معرض آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی در دوران بارداری باشد.

کمبود سطح تستوسترون در دوران بارداری معمولا علت بروز میکروپنیس است و گاهی اوقات سایر ناهنجاری های ناحیه تناسلی را هم ایجاد می کند. کمبود تستسترون وقتی رخ می دهد که جنین مذکر تستسترون کافی تولید نمی کند و یا بدن مادر هورمون hcG کافی در بارداری ترشح نکند.

HcG سبب افزایش تولید تستوسترون در جنین خواهد شد. وقتی سطح تستسترون طبیعی باشد برخی بیماری ها بدن را از پاسخ صحیح به تستوسترون باز می دارند.

این پاسخ، عدم حساسیت به آندروژن نام دارد. وقتی هر یک از این مشکلات هورمونی ایجاد شدند آلت تناسلی جنین مذکر به شکل طبیعی رشد نخواهد کرد.

جنین مذکر بین ۰ تا ۳ ماهگی بعد از تولد موجی از تستوسترون را تجربه خواهد کرد. در واقع این زمان دوره ای مهم از رشد آلت تناسلی به حساب می ‌آید.

اگر این پروسه توسط مشکلات هورمونی قطع شود، جنین آلت تناسلی کوچکتری خواهد داشت.

در موارد نادر، میکروپنیس بدون علت مشخصی ایجاد می‌ شود. چون مشکلات هورمونی معمولا باعث ایجاد میکروپنیس می ‌شوند، افراد دارای این مشکل معمولاً با مشکلات دیگر هم مواجه خواهند شد.

تشخیص های مرتبط با میکروپنیس

برخی تشخیص های مرتبط با میکروپنیس عبارتند از:

 • هیپوگنادیسم هیپوگونادوتروپیک
 • سندرم پرادر ویلی
 • سندرم کالمن
 • کمبود هورمون رشد
 • کروموزوم های غیر طبیعی
 • سندرم لارنس مون

گاهی اوقات آنچه به نظر میکروپنیس می آید در واقع مشکل دیگری است. مثل کودکی که با ورم بیضه به دنیا می آید و به نظر می رسد میکروپنیس دارد.

گاهی آلت تناسلی به علت بافت چربی اطراف ناحیه تناسلی کوچک تر از حد طبیعی بوده و در افراد با اضافه وزن بیشتر دیده می شود که به آن آلت تناسلی دفن شده می گویند.

تشخیص میکروپنیس

فرد چگونه باید میکروپنیس را تشخیص دهد؟

افراد بسیاری نگران سایز آلت تناسلی خود هستند و فکر می ‌کنند از حد نرمال کوچک تر است. در صورت شک به میکروپنیس، فرد باید به پزشک مراجعه کند تا معاینات دقیق انجام شود.

تشخیص میکروپنیس معمولاً در زمان تولد داده می ‌شود. اگر پزشک مشکوک به میکروپنیس باشد طول آلت تناسلی را در حالت کشیده اندازه می ‌گیرد و دنبال سایر علائم و ناهنجاری های هورمونی می گردد.

اگر آلت تناسلی نوزاد تازه به دنیا آمده به شکل غیر طبیعی کوچک باشد پزشک آزمایش هایی برای ارزیابی علت آن تجویز می‌ کند از جمله:

 • معاینه بالینی : به غیر از اندازه گیری طول آلت تناسلی، پزشک به دنبال سایر علائم همچون تجمع غیر طبیعی چربی می ‌گردد.
 • آزمایش خون : در این آزمایش سطح هورمون‌ های نوزاد سنجیده می شوند. احتمالا پزشک تست های ژنتیک هم برای تعیین جنسیت بیولوژیکی نوزاد تجویز کند. در موارد نادر، کودکی که به نظر می ‌رسد میکروپنیس است شاید بِیناجنس بوده و یا ناهنجاری کروموزومی جنسی دارد.
 • تصویربرداری و اسکن : شاید پزشک سونوگرافی لگن یا ام.آر.آی تجویز کند تا ناحیه تناسلی و اطراف آن را به خوبی ببینند و بررسی کند.

بیشتر بخوانید : جراحی زیبایی آلت تناسلی مردان و راه های بدون جراحی

سایر بیماری ها با تاثیرات مشابه

بسیاری از سایر بیماری ‌ها سبب کوچک تر به نظر رسیدن آلت تناسلی می شوند که برخی از آنها بعد از ختنه به وجود می آیند.

تشخیص سایر بیماری‌ ها به جای میکروپنیس این ها هستند:

 • آلت تناسلی دفن شده که در آن چربی اطراف ناحیه تناسلی باعث پنهان شدن سایز واقعی آن می شود.
 • آلت تناسلی پرده دار (Webbed penis) که در آن پوستی اضافه بخش پایینی آلت تناسلی را به کیسه بیضه متصل می کند.
 • آلت تناسلی محبوس (Trapped penis) وقتی به اندازه کافی پوست اطراف آلت تناسلی وجود ندارد.
درمان میکروپنیس

درمان میکروپنیس

هدف از درمان، افزایش سایز آلت تناسلی جهت کارایی لازم و حفظ اعتماد به نفس است. پزشک احتمالا درمان های زیر را برای میکروپنیس تجویز کند:

هورمون تراپی

تستسترون تراپی اغلب باعث رشد آلت تناسلی می شود. مالیدن کرم تستسترون به ناحیه تناسلی نوزاد و تزریق آمپول تستسترون عضلانی به افزایش سایز آلت تناسلی کمک خواهد کرد.

درمان با تستسترون تا قبل از بلوغ موثرتر است. تستسترون تراپی تا صد درصد باعث افزایش طول آلت تناسلی می شود. در این صورت حدود ۳ سانتی متر افزایش طول خواهیم داشت.

بسته به علت میکروپنیس، درمان های مختلف هورمونی کمک کننده اند که این بستگی به تشخیص دقیق مشکل دارد.

جراحی

اگر هورمون درمانی کارآمد نبود، جراحی انجام می شود. پزشک در آلت تناسلی کاشت انجام داده تا بزرگ تر به نظر برسد.

اما جراحی آلت تناسلی عوارض بسیاری دارد و معمولا توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید : بزرگ کردن آلت تناسلی : راهکارهای عملی

آیا میکروپنیس روی عملکرد جنسی تاثیر می گذارد؟

اکثر افراد با کوچکی آلت تناسلی عموما عملکرد جنسی نرمالی دارند. میکروپنیس روی توانایی فرد برای دفع ادرار، استمناء، ارگاسم تاثیر منفی ندارد.

برخی افراد دارای این مشکل دفع ایستاده ادرار را سخت می دانند. اضطراب درباره سایز آلت تناسلی می تواند مانع از لذت جنسی شود.

برخی از مردان بعد از درمان هم از ظاهر آلت تناسلی خود راضی نیستند در حالی که عده ای دیگر هویت و عملکرد جنسی نرمالی دارند.

رابطه جنسی فقط یکی از روش های مختلف لذت از زندگی جنسی است. اگر فرد در مقاربت مشکل دارد، این نباید سدی در برابر لذت های جنسی دیگر باشد.

طبق تحقیق سال ۲۰۱۸، فقط ۱۸.۴ درصد از زنان با دخول به ارگاسم می رسند. تمرکز روی سایر تکنیک های جنسی مثل رابطه اورال می تواند برای هر دو طرف لذت بخش باشد.

 جهت تشخیص علت کوچکی آلت تناسلی از جمله مشکلات هورمونی و جنسی و مشورت با پزشک اورولوژیست در کلینیک الهام واقع در شهرک غرب در مورد راهکارهای افزایش قطر و طول آلت تناسلی و در صورت لزوم شروع درمان با کلینیک تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری برای درمان زائده های پوستی، با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینک : 02188591523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

0 دیدگاه در مورد "میکروپنیس یا کوچکی بیش از حد آلت تناسلی" ثبت شده
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍