واریکوسل خفیف

واریکوسل خفیف چیست

واریکوسل خفیف چیست

واریکوسل خفیف که در گرید 1 طبقه بندی می شود، در 90 درصد موارد در بیضه چپ، در 8 درصد موارد در هر دو بیضه و تنها در 2 درصد موارد در بیضه راست رخ می دهد.

با توجه به گزارش سازمان جهانی بهداشت، 40 درصد از مردان مبتلا به ناباروری اولیه و 69 تا 81 درصد از مبتلایان به ناباروری ثانویه به واریکوسل مبتلا هستند.

بنابراین واریکوسل سمت چپ یکی از رایج ترین بیماری ها در مردان است.

واریکوسل منجر به کاهش عملکرد فیزیولوژیکی بیضه ها، اختلال در تولید اسپرم و همچنین افزایش خطر ناباروری در مردان خواهد شد. در بالای بیضه مجموعه ای از رگ های طناب اسپرماتیک وجود دارد که بزرگ و کشیده شدن غیرطبیعی آن ها واریکوسل نامیده می شود.

در نتیجه این اتفاق خون در این رگ ها گیر افتاده و به جای حرکت به سمت قلب به سمت پایین می رود. واریکوسل در بیضه چپ بیشتر از سمت راست دیده شده و با کاهش تحرک اسپرم یکی از دلایل ناباروری مردان محسوب می شود.

بر اساس آمارها در حدود 90 درصد از موارد واریکوسل اسپرم تحرک کافی ندارد و 65 درصد از مردان تعداد اسپرم کمتر از 20 میلیون در میلی لیتر (تعداد متوسط) دارند.

همچنین واریکوسل معمولا با مشکلاتی مانند کاهش اندازه بیضه، تغییر شکل اسپرم، افزایش تعداد اسپرم های نابالغ و غیره همراه است که باعث ناباروری می شوند.

واریکوسل بزرگ شدن غیر طبیعی شبکه پامپینی فرم (شبکه ای از رگ های کوچک در طناب اسپرماتیک) است. جریان خون به سمت بالا در رگ ها توسط دریچه هایی کنترل می شود که از برگشت خون جلوگیری می کنند.

مشکل در عملکرد این دریچه ها یا فشرده شدن رگ توسط یک ساختار مجاور، باعث گشاد شدن رگ های بیضه و تشکیل واریکوسل می شود. در صورت ابتلا به واریکوسل رگ های شبکه پامپینی فرم در کیسه بیضه بزرگ می شوند.

این رگ ها همانند رگ های واریسی هستند (رگ های پیچ خورده و متورم در پاها). واریکوسل در دوران بلوغ ایجاد شده و رگ ها به مرور زمان بزرگتر می شوند و به وضوح متوجه آن ها خواهید شد.

به این دلیل که آناتومی بیضه در هر دو سمت یکسان نیست، واریکوسل خفیف بیشتر در سمت چپ کیسه بیضه دیده می شود.

واریکوسل در وضعیتی نادر گاهی همزمان در هر دو سمت وجود دارد. از هر 100 مرد حدود 10 تا 15 نفر این مشکل را تجربه می کنند.

این بیماری معمولا هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و بی خطر است. اما به ندرت باعث درد، مشکل در باروری یا رشد کندتر و کوچک شدن یک بیضه خواهد شد.

در اکثر موارد واریکوسل خفیف تشخیص داده می شود. حالت متوسط ​​و شدید بیماری به بیضه حمله کرده و داخل بیضه واریکوسل به وجود خواهند آورد.

درمان واریکوسل خفیف چیست

علائم واریکوسل خفیف

علائم این بیماری عبارتند از:

  • درد خفیف در کیسه بیضه
  • احساس سنگینی
  • بزرگ و قابل لمس شدن رگ های کیسه بیضه (همانند کیسه ای از کرم)
  • آتروفی بیضه

هنگام اسکن لازم است نه تنها کیسه بیضه و محتویات آن، بلکه مجرای مَغبـِنی و تصاویری در حال انجام مانور والسالوا نیز گرفته شود.

اندازه طبیعی رگ ها در شبکه پامپینی فرم تا 1.5 میلی متر است، و برخی پزشکان 2 میلی متر و برخی دیگر 3 میلی متر را به عنوان اندازه مورد نظر برای تشخیص واریکوسل ترجیح می دهند.

ازطریق ارزیابی حجم بیضه می توان آتروفی را تشخیص داد. در کودکان توقف رشد بیضه با اختلاف حجمی بیش از 2 میلی لیتر نشان دهنده نیاز به جراحی برای جلوگیری از مشکلات ناباروری احتمالی است.

واریکوسل بیشتر در سمت چپ رخ می دهد. هنگامی که بیمار بایستد، کیسه بیضه سمت آسیب دیده آویزان شده و سطح پوست دارای رگ های منحنی و پیچ خورده خواهد بود.

می توان در طناب اسپرماتیک بالای بیضه، توده نرم که در اثر واریس فشرده می شود و گاهی ندول های ترومبوتیک را لمس کرد. این توده ها در قسمت پایین بیضه نیز وجود دارند.

زمانی که بیمار به پشت بخوابد توده به سرعت ناپدید می شود و اگر بر روی شکم دراز بکشد همچنان مشخص است و به عنوان واریکوسل گرید دو در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید : سرطان بیضه و واریکوسل چه تفاوتی دارند؟

علائم واریکوسل خفیف چیست

انواع واریکوسل

با توجه به گرید بیماری واریکوسل می توان آن را به سه درجه خفیف، متوسط ​​و شدید تقسیم کرد.

  • خفیف : رگ های واریسی موضعی دیده نمی شوند و قابل لمس نیستند، اما با نگه داشتن نفس و افزایش فشار شکمی می توان رگ های واریکوسل را لمس کرد و هنگامی که دراز بکشید فورا ناپدید می شوند. آنژیوگرافی رگ اسپرماتیک نشان می دهد که قطر رگ آسیب دیده 5 سانتی متر است.
  • متوسط : واریکوسل قابل مشاهد وجود ندارد، اما رگ ها با لمس قابل تشخیص هستند و در حالت دراز کشیده به تدریج ناپدید می شوند.
  • شدید : کیست بزرگ در کیسه بیضه به وجود آمده و رگ های واریسی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. همچنین احساس افتادگی بیضه خواهید داشت.

بیشتر بخوانید : عوارض عمل واریکوسل چیست؟

درمان واریکوسل خفیف

روش درمان واریکوسل در اکثر موارد بر اساس شدید یا خفیف بودن بیماری انتخاب می شود.

تمام موارد واریکوسل نیاز به جراحی ندارند. اگر بیمار درد و مشکلات ناباروری نداشته باشد، پزشک توصیه می ‌کند که فرد مدتی تحت نظر باشد. حتما بخوانید : عمل واریکوسل و انتظاراتی که میتوانید داشته باشید.

واریکوسل خفیف که باعث ناباروری نمی شود با داروهای خوراکی قابل درمان است. در صورت ابتلا به واریکوسل، پزشک بسته به شدت بیماری درمان دارویی یا مداخله جراحی را انتخاب خواهد کرد.

بیماران برای دریافت نتایج مناسب و جلوگیری از بروز عوارض غیرقابل پیش بینی باید به طور دقیق از دستورالعمل های پزشک پیروی کنند.

جهت انجام عمل جراحی واریکوسل و یا دریافت مشاوره برای انتخاب بهترین روش های درمان مشکلات ناباروری مردان می توانید به کلینیک الهام در تهران مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری برای درمان زائده های پوستی، با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینک : 02188591523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

0 دیدگاه در مورد "واریکوسل خفیف" ثبت شده
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍