12 روش از بین بردن زگیل انگشتان

درمان زگیل انگشتان

.

منظور از زگیل انگشتان چیست؟ زائده های سخت، برآمده و خشک که زگیل نامیده می شوند می توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. این زگیل ها از طریق تماس معمولی منتقل می شوند بنابراین بیشتر در دست، انگشتان ، صورت و پاها مشاهده خواهند شد.

زگیل ها ناشی از ویروس های پاپیلومای انسانی هستند. بیش از 100 نوع اچ پی وی وجود دارد و تنها تعداد کمی از آن ها باعث ایجاد زگیل می شوند.

در ادامه انواع زگیل که به احتمال زیاد بر روی انگشتان ظاهر می شوند و 12 روش مختلف برای از بین بردن آن ها را بررسی خواهیم کرد.

زگیل روی انگشتان و دست ها

دست ها و انگشتان به طور ویژه در برابر عفونت آسیب پذیر هستند. زگیل های مختلفی وجود دارند که در این مناطق مشاهده می شوند بنابراین دانستن نوع زگیل می تواند به درمان آن ها کمک کند.

محتمل ترین انواع زگیل که بر روی انگشتان مشاهده می شوند عبارتند از:

زگیل های معمولی

این نوع زگیل به احتمال زیاد بر روی نواحی پشت دست و انگشتان ظاهر می شود. اندازه آن ها از بسیار ریز مانند دانه خشخاش تا اندازه نخود فرنگی متغیر است.

زگیل های معمولی بافتی زبر و خشک دارند و سفت هستند. رنگ این زگیل ها متفاوت بوده و می تواند به رنگ سفید، برنزه، صورتی، خاکستری و یا گوشتی باشد.

گاهی درون زگیل های معمولی رگ های خونی لخته شده ریز مانند نقطه های سیاه قابل مشاهده است.

زگیل های قصابی

این زگیل ها شبیه زگیل های معمولی هستند و در طول زمان در افرادی که به طور مرتب بدون دستکش به گوشت و ماهی خام دست می زنند دیده می شود و نام این زگیل ها نیز بر این اساس انتخاب شده است.

مشخص نیست که آیا ویروسی که باعث ایجاد این زگیل ها می شود ذاتاً در حیوانات یافت می شود و یا محصولات حیوانی خام منبع خوبی برای انتقال ویروس به دیگران هستند.

زگیل های مسطح

زگیل های مسطح نوع دیگری از زگیل ها هستند که احتمال ایجاد آن ها بر روی صورت بیشتر است اما در پشت دست و ساعد نیز مشاهده می شوند.

اندازه آن ها بسیار ریز است و در خوشه های کوچک و بزرگ ظاهر می شوند. این نوع زگیل ها سطحی نرم و صاف دارند و کمی برجسته هستند.

آن ها می توانند گوشتی، به رنگ صورتی یا قهوه ای مایل به زرد باشند.

زگیل های پالمر

زگیل های پالمر گاهی در اثر دستکاری زگیل های پلانتار ایجاد شده و معمولاً بر روی پا دیده می شوند. اگر این زگیل ها در یک خوشه ظاهر شوند به آن ها زگیل موزاییکی گفته می شود.

زگیل های پالمر گاهی دردناک هستند. آن ها معمولاً اندازه نخود فرنگی هستند و رنگ آن ها از گوشتی تا صورتی یا قهوه ای تیره متفاوت است.

زگیل های پرینگوال و سابونگوال

زگیل های پرینگوال در اطراف ناخن ها و زگیل های سابونگوال در زیر ناخن ها ایجاد می شوند. هر دو نوع در ابتدا کوچک و به اندازه یک دانه خشخاش هستند اما اندازه آن ها افزایش می یابد.

این زگیل ها نیز تمایل به گسترش دارند و یک خوشه تشکیل می دهند و احتمال بروز آن ها در افرادی که ناخن ها و پوست کنار آن را گاز می گیرند بیشتر است.

این زگیل ها در صورت عدم درمان در زیر بستر ناخن گسترش پیدا کرده و باعث ایجاد عفونت قارچی و آسیب دائمی می شوند.

از بین بردن زگیل های پرینگوال و سابونگوال به درمان حرفه ای احتیاج داشته و درمان آن ها از سایر انواع زگیل ها سخت تر است.

زگیل های انگشتان
زگیل های انگشتان

چگونه زگیل های انگشتان و دست ها را از بین ببریم

تکنیک های مختلف زیادی برای از بین بردن زگیل وجود دارد. همچنین زگیل ها می توانند به تنهایی و بدون هیچگونه درمانی از بین بروند اما احتمال دارد ماه ها یا سال ها طول بکشد.

احتمال پراکنده شدن زگیل ها در کودکان نسب به بزرگسالان بیشتر است.

اگر تصمیم دارید بگذارید زگیل به خودی خود بهبود یابد سعی کنید آن را لمس نکنید. این کار ویروس را به سایر قسمت های بدن گسترش داده و یا به افراد دیگر منتقل می کند.

احتمال عود مجدد زگیل ها پس از درمان وجود دارد و چگونگی برداشتن آن ها اهمیتی نخواهد داشت.

بهترین روش درمانی برای برداشتن زگیل تا حدودی با توجه به نوع زگیل تعیین می شود. روش های حرفه ای و روش های درمان خانگی متعدد و مؤثری برای از بین بردن زگیل وجود دارد.

بیشتر بخوانید: زگیل های کف پا و کف دست ؛ درمان زگیل تناسلی

از بین بردن زگیل در خانه

زگیل های معمولی پشت دست و انگشتان معمولاً در خانه قابل درمان هستند. در اینجا هفت گزینه برای از بین بردن زگیل در خانه وجود دارد:

اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک مؤثرترین درمان موضعی برای از بین بردن زگیل است. این ماده بدون نسخه به چندین شکل از جمله مایع غلیظ، ژل یا پد چسبی و همچنین در قدرت های مختلف موجود و در دسترس است.

قبل از استفاده درباره نوع و قدرت اسید سالیسیلیک مورد استفاده با پزشک صحبت کنید.

برای دریافت بهترین نتیجه ابتدا زگیل را 10 تا 15 دقیقه در آب گرم خیس کنید تا نرم شود. سپس پوست مرده روی زگیل را با استفاده از یک سوهان ناخن یا سنگ پا جدا کنید.

در صورت احساس ناراحتی حتماً این عمل را متوقف کنید. در نهایت اسید سالیسیلیک را طبق دستورالعمل پزشک یا دستورالعمل های موجود روی بسته اعمال کنید.

از بین رفتن زگیل احتمالاً چندین هفته طول خواهد کشید. در صورت تحریک شدن، متورم یا دردناک بودن محل استفاده از اسید سالیسیلیک را متوقف کنید.

بستن زگیل با نوار چسب

شاید غیر عادی به نظر برسد اما نوار چسب می تواند در از بین بردن زگیل روی دست و انگشتان مؤثر باشد. این روش طی چند هفته باعث از بین رفتن لایه به لایه زگیل می شود.

یک قطعه کوچک نوار چسب را روی زگیل قرار داده و بگذارید سه تا شش روز در محل باقی بماند.

نوار را جدا کرده و زگیل را به آرامی با یک سوهان ناخن یا سنگ پا خراش دهید و بگذارید حدود دوازده ساعت در معرض هوا قرار گیرد.

مجدداً محل را با نوار چسب بسته و این روند را تا زمان از بین رفتن کامل زگیل تکرار کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب یک اسید خفیف است که با حمله به ویروس به سوزاندن زگیل کمک می کند. مخلوطی از دو قسمت سرکه سیب و یک قسمت آب تهیه کنید.

یک تکه پنبه را در مخلوط خیسانده و بر روی زگیل بمالید. در طول شب شب پنبه را با نوار یا باند در محل نگه دارید. این عمل را هر شب تا زمان از بین رفتن زگیل تکرار کنید.

بیشتر بخوانید : درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

آب لیمو

آب لیمو همیشه باید قبل از استفاده رقیق شود و روش استفاده از آن مشابه سرکه سیب است.

بر اساس یک مطالعه در مجله هندی پوست و مو اسید سیتریک موجود در آب لیمو به اندازه کرم موضعی ترتینوئین در از بین بردن زگیل مؤثر است و عوارض جانبی کمتری به همراه دارد.

عصاره سیر

سیر به لطف ترکیبی حاوی ماده ای به نام آلیوم اشباع دارای خاصیت ضد ویروسی است.

سیر خرد شده را مستقیماً بر روی زگیل قرار داده و روی آن را بپوشانید. این عمل را تا زمان از بین رفتن زگیل هر روز تکرار کنید.

همچنین می توانید روزانه قبل از تعویض سیر سطح زگیل را با سنگ پا بخراشید.

درمان زگیل انگشتان
درمان زگیل انگشتان
لاک ناخن بدون رنگ

تصور می شود این روش درمانی خانگی با پوشاندن سطح زگیل باعث از بین رفتن آن می شود. سعی کنید به مدت دو هفته یک روز در میان بر روی زگیل لاک ناخن بدون رنگ بزنید.

اسپری مایع بوتان

این داروی بدون نسخه بر روی زگیل اسپری شده، بافت را کشته و آن را منجمد می کند. این روش می تواند برای برخی افراد دردناک باشد و همیشه به اندازه تکنیک های انجماد حرفه ای مؤثر نخواهد بود.

در صورت داشتن چندین زگیل و یا دردناک بودن زگیل به پزشک مراجعه کنید. اگر زگیل با درمان خانگی بهبود نیافته و یا در حال شیوع است باید به دنبال درمان پزشکی باشید.

برداشتن حرفه ای زگیل

برخی زگیل های انگشتان یا دست ها احتمالاً به درمان حرفه ای احتیاج خواهند داشت. زگیل های پرینگوال و سابونگوال همیشه باید توسط پزشک معاینه شوند.

اگر زگیل های زیادی روی دست دارید درمان آن ها به تنهایی توسط خودتان دشوار خواهد بود.

در اینجا پنج گزینه حرفه ای برای برداشتن زگیل آورده شده است:

ایمونوتراپی

پزشک احتمالاً برای ایجاد یک واکنش ایمنی به زگیل نوعی آنتی ژن مانند کاندیدا تزریق می کند. این روش باعث ناراحتی، تورم و قرمزی پوست خواهد شد.

الكتروديكسيون و كورتاژ

این روش تحت بی حسی موضعی انجام شده و با ارسال جریانات الکتریکی خونرسانی به زگیل را متوقف می کند. سپس پزشک می تواند زگیل را بردارد.

کانتاریدین

کانتاریدین یک ماده شیمیایی است که باعث ایجاد تاول در زیر زگیل می شود. این ماده چند ساعت بر روی زگیل قرار داده شده تا در آن نفوذ کند و سپس پزشک قادر به برداشتن زگیل خواهد بود.

این روش درمانی می تواند برای برخی افراد دردناک باشد.

کرایوتراپی

در کرایوتراپی به زگیل نیتروژن مایع تزریق شده و یا زگیل به این ماده آغشته شده و منجمد خواهد شد. این روش درمانی گاهی همراه با درمان های اسید سالیسیلیک انجام می شود.

کرایوتراپی زگیل انگشتان
کرایوتراپی زگیل انگشتان

لیزر درمانی

پزشک احتمالاً از لیزر پالس رنگی برای سوزاندن رگ های خونی زگیل استفاده می کند. این روش بافت را کشته و منجر به از بین رفتن زگیل می شود و گاهی نیز باعث ایجاد زخم خواهد شد.

سؤال:

درمان اسید سالیسیلیک در مطب پزشک با خوددرمانی در خانه چه تفاوتی دارد؟

جواب:

در استفاده از اسید سالیسیلیک که در مطب پزشک وجود دارد نسبت به دوز قوی تری که از طریق نسخه برای استفاده در منزل تجویز می شود تفاوت بسیار کمی وجود دارد.

پزشک گاهی بهتر می تواند اقدامات اولیه لازم در ناحیه زگیل را انجام دهد اما درمان مؤثر به معنای استفاده مداوم از اسید سالیسیلیک است که انجام آن در خانه بسیار راحت تر خواهد بود.

نکاتی برای جلوگیری از ایجاد زگیل روی دستان

دستان دائما در حال لمس محیط اطراف هستند و از این رو احتمال دارد با ویروس اچ پی وی که باعث ایجاد زگیل می شود تماس پیدا کنند.

زگیل ها در مکان های گرم و مرطوب رشد کرده و گسترش می یابند.

ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل می شوند می توانند در خارج از بدن نیز زندگی کنند بنابراین از سطوح رایج مانند سالن های بدنسازی و حمام قابل انتقال هستند.

قرار گرفتن در معرض ویروس یا تماس با فرد دارای زگیل به این معنی نیست که زگیل خواهید گرفت. این احتمال در صورت داشتن پوست آسیب دیده مانند پوست بریده و خراش دیده بیشتر است.

در ادامه چند روش برای کمک به جلوگیری از ابتلا به زگیل آورده شده است:

 • از لمس زگیل خود و افراد دیگر خودداری کنید.
 • هرگونه بریدگی یا خراشیدگی جزئی روی دستان را بپوشانید.
 • دستان را تمیز نگه دارید.
 • در مناطق شلوغ مانند وسایل نقلیه عمومی نکات بهداشتی را رعایت  کنید.
 • از گاز گرفتن ناخن ها یا پوست های جدا شده کنار آن خودداری کنید.
 • در دوش ها و استخرهای عمومی کفش یا صندل بپوشید.

در صورت ایجاد زگیل برای جلوگیری از گسترش آن سریعاً به دنبال درمان باشید.

بیشتر بخوانید : تعرفه، هزینه و قیمت فریز کردن زگیل

نکته اصلی مربوط به درمان و سیستم ایمنی بدن است

نکات کلیدی

 • زگیل ها در اثر ویروس های اچ پی وی ایجاد شده و از طریق تماس معمولی به خصوص اگر پوست آسیب دیده باشد گسترش می یابند. قرار گرفتن در معرض این ویروس ها به این معنا نیست که به طور خودکار زگیل خواهید گرفت.
 • احتمال ابتلا به زگیل در افرادی که سیستم ایمنی بدن آن ها در معرض خطر است بیشتر است اما هر شخصی می تواند زگیل بگیرد.
 • بسیاری از زگیل ها در خانه قابل درمان هستند و سایر زگیل ها به مراقبت پزشک نیاز دارند.
 • ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل می شوند قابل درمان نیستند اما زگیل ها معمولاً با موفقیت از بین می روند و سیستم ایمنی بدن نیز می تواند به از بین بردن عفونت کمک کند.
بیشتر بخوانید: حقایقی درباره زگیل ها : راهنمای تصویری

ما در کلینیک اورولوژی الهام با بهره گیری از بهترین متخصصین، انواع روش های درمان زگیل از جمله فریز کردن (کرایوتراپی) را برای بیماران بکار میگیریم. ما با عقد قرار داد با تمام موسسات بیمه سعی داریم بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهیم.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

0 دیدگاه در مورد "12 روش از بین بردن زگیل انگشتان" ثبت شده
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍