5 نکته‌ای که مردان باید در مورد عمل وازکتومی بدانند

عمل وازکتومی

تصمیم به انجام عمل وازکتومی یک تصمیم بسیار شخصی برای بسیاری از مردان است. بعد از پرهیز از اعمال زناشویی، وازکتومی مؤثرترین شیوه‌ پیشگیری از بارداری محسوب می ‌شود.

 همچنین، باید دانست که ریسک ‌های مربوط به این عمل نسبتاً اندک هستند.

ولی طبیعی است که در مورد درد بعد از عمل جراحی سوال داشته باشید یا به این مسئله فکر کنید که اگر نظرتان عوض شد و خواستید بچه‌دار شوید، چه راه چاره‌ای پیش روی شماست.

قبل از مطالعه این مقاله، بخوانید : وازکتومی چیست؟ چه هزینه ای دارد؟

دکتر علی جاجب که پزشک متخصص اورولوژی کلینیک الهام است پنج واقعیت مهمی را بیان می‌ کند که مردان باید در مورد وازکتومی بدانند.

پنج واقعیت مهم در مورد عمل وازکتومی

پنج واقعیت مهم در مورد عمل وازکتومی

1- زمان عمل

این عمل زیاد طول نمی‌کشد و می‌توان آن را در مطب دکتر انجام داد.

دکتر علی جاجب می‌گوید: «این عمل 15 تا 20 دقیقه طول می ‌کشد. من از بی‌حسی موضعی برای انجام عمل استفاده کرده و سپس دو برش در دو طرف کیسه‌ بیضه ایجاد می ‌کنم.»

مجاری وابران (دو لوله‌ای که اسپرم را از بیضه‌ها به مجرای پیشاب می‌برند) بیرون کشیده شده، قطع‌شده و با نگه‌دارنده، بسته می‌شوند. این امر باعث می‌شود اسپرم نتواند وارد منی شود و به این صورت فرد نمی‌تواند همسرش را حامله کند.  دکتر علی جاجب می‌گوید که اندکی درد بعد از عمل وجود دارد ولی درد خیلی بدی نیست.

او ادامه می‌ دهد که «درد تقریباً به مدت یک هفته وجود دارد ولی درد خیلی بدی نیست. من معمولاً به بیماران می ‌گویم که سه روز صبر کنند و بعد می ‌توانند سر کار رفته و فعالیت‌ های عادی خود را دوباره انجام دهند.»

همچنین، دکتر علی جاجب توصیه می‌ کند در روز اول بعد از جراحی، به مدت بیست دقیقه در هر یک ساعت، روی بیضه‌ها یخ بگذارید. وی می گوید «اگر کاری را که می‌گویم انجام دهید، مشکلی برایتان پیش نمی‌آید.»

2- زمان اثر پذیری عمل وازکتومی

تقریباً دو ماه طول می ‌کشد تا وازکتومی اثر کند. وازکتومی تأثیر فوری ندارد. معمولاً دو ماه طول می ‌کشد که اسپرم‌ ها از هر دو مجرای وابران خالی شوند.

بنابراین، تا زمانی که دکتر تأثیر عمل را تائید نکرده، لازم است از روش پیشگیری دیگری استفاده کنید.

دکتر علی جاجب می‌گوید «بیماران من بعد از دو ماه به مطب مراجعه کرده و آزمایش اسپرم می‌ دهند. اگر اسپرمی وجود نداشته باشد، آنگاه این مردان، نازا محسوب می‌ شوند».

زمان اثر پذیری عمل وازکتومی

3- تاثیر عمل وازکتومی بر قوای جنسی

وازکتومی تأثیری بر اعمال زناشویی شما نخواهد داشت وازکتومی بر قوای جنسی، نعوظ یا توانایی انزال شما تأثیری نخواهد داشت.

نظر دکتر علی جاجب دراین‌باره این است که «ارگاسم بعد از وازکتومی تفاوتی با قبل نخواهد داشت. همچنین، تغییری در میزان مایع خروجی هنگام انزال دیده نمی ‌شود.

در واقع، مقدار اسپرمی که وارد مایع انزال نهایی می‌شود خیلی زیاد نیست و تقریباً به‌اندازه‌ی کمتر از یک قطره است. همچنین، حس شما هم هیچ تغییری نخواهد کرد».

4- برگشت پذیری عمل وازکتومی

این عمل قابل بازگشت است. دکتر علی جاجب می‌گوید که عمل وازکتومی قابل بازگشت است.

«عمل بازگشت وازکتومی یا وازو-وازواستومی تقریباً 85 درصد یا بیشتر تأثیرگذار است که البته به این مسئله بستگی دارد که چه مدت از عمل وازکتومی شما گذشته باشد.

مشکل عمل بازگشت وازکتومی این است که یک عمل بسیار طولانی‌تر است که با میکروسکوپ انجام می‌شود. شما بی‌ هوش می‌ شوید و مجاری شما دوباره متصل می‌ شوند».

مسئله‌ دیگر این است که شرکت‌ های بیمه معمولاً عمل ‌های جراحی بازگشتی را پوشش نمی ‌دهند. هزینه عمل وازکتومی می‌تواند هزینه ‌ای 6 هزار تا 10 هزار دلاری از جیب خودتان داشته باشد.

بیشتر بخوانید : وازووازستومی یا برگشت از عمل وازکتومی

5- برنامه ریزی

سعی کنید اول برنامه‌ریزی خانوادگی خود را مشخص کنید و بعد در مورد وازکتومی تصمیم بگیرید نظر دکتر علی جاجب این است که اگر همچنان به فکر بچه‌دار شدن در آینده هستید، این عمل را انجام ندهید.

«یکی از سؤالاتی که همیشه از بیماران خود می‌پرسم این است که آیا بچه ‌دارید؟ و اگر ازدواج کرده‌اید، آیا همسرتان می ‌داند که اینجا هستید؟ با پاسخ به این سؤالات، وضعیت کاملاً روشن می ‌شود.»

اگر سن بیمار بیش از 21 سال باشد و بتواند برای خود تصمیم بگیرد، تصمیم نهایی بر عهده‌ خود او خواهد بود.

عمل وازکتومی جزو عمل هایی است که باید با مشورت همسر خود انجام دهید؛ زیرا در آینده بعد از این عمل نمی توانید بچه دار شوید. برای دریافت مشاوره و انجام آزمایشات به کلینیک اورولوژی الهام مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری برای درمان زائده های پوستی، با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینک : 02188591523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

0 دیدگاه در مورد "5 نکته‌ای که مردان باید در مورد عمل وازکتومی بدانند" ثبت شده
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍