سرد شدن بیضه ها نشانه چیست؟

سرد شدن بیضه ها نشانه چیست

بیضه ها اندام هایی بیضی شکل هستند که از لوله هایی مارپیچی به نام لوله های اسپرم ساز تشکیل شده و عمل اسپرم سازی در آن ها صورت می گیرد.

دو وظیفه اصلی تولید اسپرم و تستوسترون بر عهده بیضه ها است، اما دمای این اندام ها گاهی برای تولید اسپرم بسیار پایین است و دمای سرد باعث عقب رفتن کیسه بیضه و بیضه ها به سمت بدن می شود.

هنگامی که بیضه ها چندین درجه سردتر از دمای بدن باشند، اسپرم به بهترین شکل ممکن تولید می شود.

به همین دلیل بیضه ها در خارج از بدن در کیسه بیضه (کیسه ای پوستی حاوی بیضه ها و شبکه ای از عروق خونی و اعصاب) آویزان هستند.

ارتباط میان سردی بیضه ها و اختلال نعوظ

سرد بودن بیضه ها (Cold Testicles) و اختلال نعوظ مشکلات پیچیده‌ ای هستند که توسط عوامل مختلفی به یکدیگر مرتبط می شوند. برای درک رابطه بین این دو لازم است ابتدا درباره آناتومی دستگاه تناسلی مردان بدانید.

سردی بیضه ها به دلایل مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض دمای سرد، پوشیدن لباس های تنگ یا گردش خون ضعیف رخ می دهد.

با سرد شدن بیضه ها، عضلات اطراف منقبض شده و باعث کاهش جریان خون در آن ناحیه می شوند. این کاهش جریان خون بر آلت تناسلی نیز تاثیر گذاشته و منجر به اختلال نعوظ می شود.

دلیل سرد شدن بیضه ها

دلیل سرد شدن بیضه ها

در حقیقت اولین دلیل سرد شدن بیضه ها عفونت سیستم ادراری یا وزیکولیت سمینال پروستات و برداشتن پروستات است.

علائم دیگری مانند تب بالا، لرز، درد کیسه بیضه، تورم پوست، فوریت و تکرر ادرار و حساسیت نیز وجود دارد و ترکیب آن ها با هیدروسل به وضعیتی پیچیده و حاد منجر خواهد شد.

در مرحله دوم، عدم درمان به موقع اورکیت در برخی موارد باعث ایجاد بیماری های جدی مانند واریکوسل، پروستاتیت، بیماری های غدد درون ریز، نفریت و سایر بیماری های کلیوی، عفونت های ادراری، تومورهای بدخیم و غیره می شود.

شدید بودن این بیماری ها جان فرد را تهدید می کند، بنابراین باید به این نوع بیماری ها توجه داشته باشید.

در نهایت اگر فرد احساس کند بیضه‌ ها سرد هستند باید به موقع به پزشک مراجعه کند، تحت درمان فعال قرار بگیرد، به بهداشت و سلامت باروری توجه داشته باشد و از اورکیت پیشگیری کند.

به بدن توجه داشته باشید و در صورت مشاهده علائم غیرطبیعی در اسرع وقت برای معاینه و درمان به بیمارستان مراجعه کنید. با مصرف کورکورانه دارو، فرصت را برای درمان مناسب از دست ندهید.

بیشتر بخوانید : مشکلات و آسیب های رایج بیضه ها در مردان

آیا سرد بودن اسپرم خوب است

علت سرد شدن بیضه ها چیست

دما اهمیت زیادی دارد و بیضه ها برای تولید اسپرم سالم باید چهار درجه سردتر از دمای بدن باشند.

عضله کرمستر در صورت سرد شدن بیش از حد بیضه ها منقبض شده تا بیضه ها را به بدن نزدیکتر کند و در صورت گرم شدن بیش از حد بیضه ها شل می شود تا آن ها را از بدن دورتر و خنک کند.

یک مطالعه انجام شده در سال 1987 نشان می دهد که حفظ دمای بیضه بین 31 تا 37 درجه سانتیگراد (88 تا 99 درجه فارنهایت) امکان سنتز DNA، اسید ریبونوکلئیک و پروتئین بهینه و در نتیجه تولید بهتر اسپرم را فراهم می کند.

مطالعه دیگری در سال 2013 نشان داد که دمای سرد زمستان باعث بهبود مورفولوژی (شکل) و حرکت اسپرم می شود.

بیشتر بخوانید : علت ورم رگ های بیضه و درمان آن

علل رایج سرد بودن مایع منی

سرد بودن مایع منی مشکل رایجی نیست و محتمل ترین علت آن، قرار گرفتن بیضه ها در محیط بسیار سرد و عدم محافظت کافی است. بیضه ها باید در دمایی ثابت قرار داشته باشند تا مایع منی بیش از حد گرم یا سرد نشود.

به همین دلیل زمانی که مرد در آب سرد غوطه ور می شود یا در هوای سرد به اندازه کافی خود را نمی پوشاند، به نظر می رسد که بیضه ها کوچک شده و به داخل بدن فرو رفته اند.

از آنجایی که مایع منی در داخل بدن تولید می شود، در دمای 98.6 درجه (37 درجه سانتیگراد) که دمای بدن انسان است باقی می ماند. این امر سرد شدن مایع منی را بسیار بعید می کند.

اسپرم باید چندین درجه خنک تر از سایر قسمت های بدن باشد، بنابراین کیسه بیضه برای نگه داشتن آن ها در زیر حفره شکم آویزان می شود.

اگر دمای اطراف بیضه ها خیلی سرد باشد، کیسه بیضه منقبض شده و بیضه ها به بدن نزدیک تر می شوند تا دما ثابت بماند.

به دلیل مشابه، بیضه ‌ها در هوای گرم برای خنک‌ تر ماندن از بدن آویزان هستند. به طور کلی دمای بسیار گرم نسبت به دمای سرد برای سلول های اسپرم خطرناک تر است.

موقعیت دیگری که مایع منی سرد می شود زمانی است که این مایع جمع آوری شده و عمدا برای نگهداری با هدف لقاح آزمایشگاهی منجمد می شود.

علل سرد بودن مایع منی

آیا سرد کردن بیضه ها واقعا منجر به بهبود باروری می شود

نگرانی های مربوط به باروری گاهی شما را به خواندن برخی از درمان های خانگی خطرناک سوق می دهد. آیا تا به حال درباره سرد کردن بیضه ها برای بهبود باروری شنیده اید؟

با وجود این ادعا هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سرد کردن بیضه ها با کمپرس یخ یا دوش آب سرد به کاهش تاثیر گرما یا بهبود باروری کمک می کند وجود ندارد.

آیا شواهدی مبنی بر اینکه سرد کردن بیضه ها باروری را بهبود می بخشد وجود دارد

در موقعیت های بسیار خاص مانند موارد بیضه های نزول نکرده استثنا وجود دارد.

می دانیم که گرما به اسپرم آسیب می رساند، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که سرد کردن بیضه ها مفید است یا آسیب ناشی از گرما را جبران می کند و تحقیقات علمی نیز نتایج قطعی نداشته اند.

اکثر مطالعات نشان داده اند که عدم قرار گرفتن در معرض گرما منجر به بازگشت کیفیت و تولید طبیعی و خود به خودی اسپرم خواهد شد.

برای تشخیص و درمان سردی بیضه ها می توانید به کلینیک اورولوژی الهام مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری برای درمان زائده های پوستی، با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینک : 02188591523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

0 دیدگاه در مورد "سرد شدن بیضه ها نشانه چیست؟" ثبت شده
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍