برای درمان زگیل تناسلی، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

در این مقاله بصورت کامل ویروس اچ پی وی را می شناسید و با راهکارهای درمان آشنا می شوید.

 • درمان با کرایوتراپی (فریز کردن)
 • درمان با لیزر
 • درمان با دستگاه پیشرفته الکتروکوتر
 • واکسن گارداسیل برای جلوگیری از HPV

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری برای درمان زائده های پوستی، با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینک : 02188591523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

زگیل تناسلی چیست و چه راهی برای درمان آن وجود دارد؟

زگیل های تناسلی زائده هایی هستند که از یک قسمتِ پوست، بر روی بدن ظاهر می شود. این زگیل ها معمولا درد، سوزش و خارش ندارد.

همچنین زگیل ها از یک ویروس به نام HPV به وجود می آیند.

ویروس اچ پی وی (HPV) شایع ترین بیماری عفونی و قابل انتقال از طریق رابطه جنسی است. به زبان ساده تر، ویروس از طریق مخاط، منتقل می شود و لایه ی اپیدرم(لایه سطحی پوست) را آلوده می کند.

عفونت HPV خصوصا برای زنان خطرناک است زیرا برخی از انواع HPV می توانند باعث سرطان گردن رحم شوند.

راه های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

در مسری بودن زگیل تناسلی یا اصطلاحا زگیل مقاربتی شکی نیست. ویروس HPV تولید کننده زگیل تناسلی است.

این ویروس به راحتی از طریق رابطه جنسی واژینال (سکس واژینال)، رابطه جنسی مقعدی (سکس آنال) و حتی سکس دهانی (سکس اورال) از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود و گاهی اوقات می تواند منجر به سرطان رحم، سرطان مقعد و یا سرطان حلق و حنجره گردد.

آیا زگیل تناسلی از طریق استخر، اپیلاسیون یا تزریق با سوزن آلوده منتقل می شود؟

تنها راه انتقال زگیل تناسلی رابطه جنسی است. یعنی حدود 99 درصد از زگیل های تناسلی تنها از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند.

اما در صورتی که به دلایلی مثل سرطان و یا ایدز، سیستم ایمنی بدن ضعیف شده باشد، زگیل تناسلی از طریق استخر، تماس دستی، اپیلاسیون در سالن های آرایشی، تیغ آلوده و دستکش آلوده نیز می تواند منتقل گردد.

بنابراین، در افراد سالم، احتمال انتقال ویروس از طریق اشیا یا آب و غیره بسیار نادر است.

درمان، کلید مدیریت این عفونت است.

علائم زگیل تناسلی

کمی قبل تر گفتیم که زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی (شامل رابطه جنسی دهانی، واژینال و مقعدی) منتقل می شود. از زمانی که فرد به ویروس HPV مبتلا می شود، تا زمان ظهورِ اولین زگیل، ممکن است بین یک تا چهار هفته زمان ببرد.

حتی ممکن است فرد تا هفته ها یا ماه ها پس از عفونت، شروع به رشد زگیل نکند.

اکثر افرادی که به HPV مبتلا می شوند، هیچ علامت قابل مشاهده ای ندارند. اگر زگیل تناسلی ظاهر شود، گاهی اوقات می تواند مدت زمان قابل توجهی – هفته ها یا حتی ماه ها – پس از اولین ابتلا به عفونت باشد.

زگیل های تناسلی همیشه با چشم قابل دیدن نیستند.

از آنجا که بیش از 200 نوع ویروس HPV وجود دارد، ممکن است زگیل های بوجود آمده از این ویروس ها خیلی کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. نوک زائده ممکن است شبیه گُل کلَم باشد و نرم یا کمی برآمده به نظر برسد. ممکن است به صورت خوشه ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل ظاهر شوند.

برای شروع فرآیند درمان زگیل تناسلی، ابتدا باید توسط پزشک معاینه شوید. زگیل ها امکان دارد بر روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد دارای HPV داشته است نیز ظاهر شود.

همه زگیل هایی که روی بدن هستند، از نوع تناسلی نیستند.

حتی اگر زگیل های تناسلی در ظاهر دیده نشوند، همچنان می توانند باعث علائم زیر شوند:

 • ترشح واژنی
 • خارش
 • خونریزی
 • سوزش

اگر زگیل های تناسلی گسترش پیدا کنند یا بزرگ شوند، این عارضه می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک شود.

زگیل تناسلی در مردان

تصاویر زیر برای سنین پایین تر از 18 سال مناسب نبوده و شامل محتوای آشکاری از زگیل تناسلی مردان است.

زگیل های تناسلی در مردان ممکن است در نواحی زیر ایجاد شود:

 • آلت تناسلی
 • بیضه
 • کشاله ران
 • ران ها
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان

تصاویر زیر برای سنین پایین تر از 18 سال مناسب نبوده و شامل محتوای آشکاری از زگیل تناسلی زنان است.

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در مناطق زیر ایجاد شوند:

 • داخل یا خارج واژن
 • داخل یا اطراف مقعد
 • روی گردن رحم

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی

در اغلب موارد زگیل های تناسلی ناشی از ویروس اچ پی وی HPV هستند. 30 تا 40 نوع ویروس اچ پی وی وجود دارد که به طور اختصاصی دستگاه تناسلی را درگیر می کند اما تنها تعداد کمی از آن ها باعث زگیل تناسلی می شوند.

ویروس اچ پی وی از طریق تماس پوستی بسیار قابل انتقال است و به همین دلیل است که به عنوان عفونت انتقالی رابطه جنسی در نظر گرفته می شود. در حقیقت، ویروس اچ پی وی آنقدر شایع است که مراکز پیشگیری و کنترل بیماری می گویند اغلب افراد با فعالیت جنسی بالا درگیر آن می شوند.

اگرچه ویروس همیشه منجر به مشکلاتی مثل زگیل تناسلی نمی شود. در واقع در بیشتر موارد ویروس خود به خود بدون ایجاد هیچ مشکلی برای سلامتی از بین می رود. زگیل های تناسلی معمولا ناشی از گونه هایی از HPV هستند که نسبت به گونه هایی که باعث ایجاد زگیل هایی روی دست یا قسمت های دیگر بدن می شوند، متفاوت هستند.

به یاد داشته باشید که یک زگیل نمی تواند از دست به سیستم تناسلی فرد و برعکس انتقال پیدا کند.

فاکتورهای ریسک زگیل تناسلی

هر فرد با فعالیت جنسی بالا در خطر ابتلا به اچ پی وی HPV قرار دارد. اگرچه زگیل های تناسلی در افراد زیر شایع تر هستند:

 • افراد زیر 30 سال
 • افرادی که سیگار می کشند
 • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • افراد دارای سابقه سوء استفاده در کودکی
 • فرزندان مادری که هنگام زایمان مبتلا به ویروس بوده است

تشخیص زگیل تناسلی

برای تشخیص زگیل تناسلی، پزشک سوالاتی در مورد سلامت و سابقه جنسی فرد می پرسد. این سوالات شامل علائمی است که فرد تجربه کرده؛ همچنین دفعاتی که رابطه جنسی (شامل رابطه جنسی واژینال، رابطه مقعدی و رابطه دهانی بدون کاندوم) داشته است می باشد. پزشک یک آزمون فیزیکی نیز در مناطقی که فرد مظنون به ایجاد زگیل است انجام خواهد داد.

نحوه تشخیص زگیل تناسلی در زنان

از آنجا که زگیل می تواند در عمق بدن زن ایجاد شود، پزشک ممکن است نیاز به آزمون گردن رحم داشته باشد. آن ها از یک محلول اسیدی خفیف استفاده می کنند که به افزایش قابلیت مشاهده زگیل ها کمک می کند.

امکان دارد پزشک یک تست پاپ اسمیر نیز انجام دهد، که شامل برداشتن بخشی از ناحیه مورد نظر برای به دست آوردن سلول های گردن رحم است. سپس این سلول ها می توانند از نظر وجود HPV مورد بررسی قرار گیرند.

انواع مشخصی از HPV میتواند باعث ایجاد نتایجی غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر شوند که ممکن است نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی باشد. اگر پزشک این ناهنجاری ها را تشخیص دهد، فرد نیاز به نظارت مکرر برای بررسی هرگونه تغییرات و یا یک فرآیند تخصصی به نام کولپوسکوپی دارد.

اگر زن هستید و نگران این که درگیر نوعی از ویروس اچ پی وی که باعث سرطان گردن رحم می شود، شده‌اید، پزشک می تواند یک تست DNA برای اطمینان انجام دهد. این کار تعیین می کند دچار چه نوعی از HPV شده اید.

درمان زگیل تناسلی

با اینکه زگیل های تناسلی آشکار اغلب با گذشت زمان از بین می روند، اچ پی وی می تواند به تنهایی در سلول های پوستی ماندگار شود. این بدین معنی است که ممکن است فرد باعث سرایت های متعددی در طول زندگی خود شود.

زگیل های تناسلی می توانند به دیگران انتقال پیدا کنند حتی زمانی که هیچ زگیل یا علامت دیگری دیده نمی شود. امکان دارد فرد دوست داشته باشد زگیل های تناسلی را برای رهایی از علائم دردناک یا برای به حداقل رساندن آن ها درمان کند.

باید توجه داشت که به احتمال زیاد نمی توان زگیل های تناسلی را به صورت خودسرانه با از بین برنده های زگیل یا درمان بدون نسخه معالجه کرد.

درمان در مردان

سریعترین راه برای درمان زگیل تناسلی در مردان از طریق جراحی یا منجمد کردن آنها با نیتروژن مایع است. برخی از پزشکان ممکن است از جریان الکتریکی یا لیزر درمانی برای سوزاندن و درمان زگیل تناسلی در مردان استفاده کنند.

درمان در زنان

اگر زگیل تناسلی باعث ناراحتی یا ناراحتی می شود، پزشک می تواند درمان هایی را برای تسکین علائم یا برداشتن زگیل تجویز کند. این درمان همچنین می تواند به کاهش خطر انتقال عفونت به افراد دیگر کمک کند.


برای افرادی که زگیل‌های آنها بزرگ‌تر یا درمان‌شان سخت‌تر است از برخی از روش های حذف و درمان زگیل تناسلی زیر استفاده می شود:

 • جراحی : شامل بریدن زگیل توسط پزشک است. قبل از عمل، به فرد یک بی حسی موضعی می دهند تا ناحیه را بی حس کند.
 • الکتروکوتر : سوزاندن زگیل های روی پوست توسط پزشک با یک دستگاه الکتریکی است. امکان نیاز به بیهوشی موضعی یا عمومی وجود دارد.
 • لیزر درمانی : جراح از پرتوی لیزر برای از بین بردن زگیل ها استفاده می کند. امکان دارد پس از لیزر زگیل های تناسلی درد و سوزش داشته باشید.
 • فریز کردن زگیل تناسلی (کرایوتراپی) : شامل انجماد (فریز کردن) زگیل‌های تناسلی با نیتروژن مایع است. کرایوتراپی می تواند باعث احساس سوزش و همچنین درد و تاول شود.

مهم است که از روش های درمانی برای درمان انواع دیگر زگیل ها در درمان زگیل تناسلی استفاده نکنید. انجام این کار می تواند علائم را شدیدتر کند.

با از بین بردن زگیل تناسلی فرد از شر عفونت و ویروس اچ پی وی HPV خلاص نمی شود. امکان بازگشت زگیل ها پس از درمان همچنان وجود دارد. باید توجه داشت که استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی می تواند به کاهش خطر انتقال کمک کند اما به طور کامل از آن جلوگیری نمی کند.

درمان های موضعی زگیل تناسلی

پزشک ممکن است درمان های موضعی زگیل تناسلی را تجویز کند که شامل موارد زیر است:

 • ایمیکیومد (آلدرا)
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • تری کلرواستیک اسید یا TCA

اگر زگیل ها در طی گذشت زمان از بین نروند، امکان دارد فرد نیاز به جراحی کوچکی برای حذف آن ها داشته باشد.

انجام تست پاپ اسمیر برای زنان مبتلا به زگیل تناسلی هر 3 تا 6 ماه پس از درمان اولیه بسیار مهم است.

این کار به پزشک اجازه می دهد هرگونه تغییرات در گردن رحم را بررسی کند. این بررسی از آن جهت مهم است که فرد می تواند در معرض ریسک بالای سرطان گردن رحم باشد.

گونه هایی از HPV که باعث زگیل های تناسلی می شوند، از نظر تبدیل به سرطان، کم خطر در نظر گرفته می شوند. امکان دارد فرد دچار انواع دیگری از اچ پی وی HPV نیز باشد که می تواند ریسک سرطان را افزایش دهد.

توضیحات بیشتر در روش های درمان زگیل تناسلی

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایوتراپی

بهترین راه برای برداشتن زگیل تناسلی، زگیل دست، زگیل پا و یا زگیل صورت، فریز کردن زگیل یا کرایوتراپی (Cryotherapy) است.

این روش بسیار کم عارضه، کوتاه و ساده است، چرا که در یک جلسه کوتاه می توان تعداد زیادی زگیل را از بین برد و نیاز به تکرار مجدد ندارد، عوارض بسیار کمی داشته و معمولا جای آن روی پوست نمی ماند، به صورت سرپایی انجام شده و نیاز به جراحی ندارد؛ بنابراین قابل انجام در کلینیک، مطب، بیمارستان و یا حتی منزل هم هست. از این روش هم برای درمان زگیل تناسلی خانم ها و هم زگیل تناسلی آقایان استفاده می شود.

استفاده از پماد برای درمان زگیل تناسلی یا زگیل پوستی

پمادی که برای درمان و از بین بردن زگیل تناسلی از آن استفاده می شود، پماد ایمی گومید نام دارد. پماد ایمی گومید با تضعیف سیستم ایمنی در محل رویش زگیل، از رشد زگیل جلوگیری کرده و کم کم آن را از بین می برد. این پماد در بین مصرف کنندگان محبوبیت چندانی نداشته، چرا که زمان استفاده از آن زیاد بوده و مهم تر از همه اینکه بعلت تضعیف سیستم ایمنی، باعث بروز بیماری های دیگر نیز می گردد.

توصیه می شود به هیچ وجه بدون مشورت با پزشک متخصص ارولوژی، از این پماد استفاده نکنید.

درمان زگیل تناسلی با RF (الکتروسرجری)

معمولا برای برداشتن زگیل از کرایوتراپی زگیل تناسلی یا فریز کردن زگیل تناسلی استفاده می شود اما اگر زگیل بسیار بزرگ باشد، پزشک گاها مجبور به استفاده از عمل جراحی یا درمان زگیل تناسلی با RF می شوند.

درمان زگیل تناسلی با RF یا الکتروسرجری  به دلیل عوارض زیاد، عود مجدد، تخریب پوست و به جا ماندن محل سوزانده شده، مورد استقبال بیماران نیست.

درمان زگیل تناسلی با لیزر CO2

یکی از روش های برداشتن زگیل تناسلی، استفاده از روش لیزر co2 است که امروزه ترویج زیادی ندارد. در لیزر درمانی، زگیل تبخیر می شود و به نقاط سالم پوست نیز سرایت می کند، به همین علت در خط اول درمان قرار ندارد.

همچنین لازم به ذکر است که هزینه لیزر نسبت به فریز بسیار بالا بوده و بیمارانی که تعداد زیادی زگیل دارند از این روش استقبال نمی کنند.

درمان زگیل تناسلی با TCA

تری کلرو اَستیک اسید (TCA) درمانی برای زگیل تناسلی و مقعدی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. در این روش درمانی، از یک ماده شیمیایی قوی استفاده می کنیم که پروتئین های موجود در سلول ها زگیل را از بین می برد.

پس از استفاده مکرر باعث کوچک شدن زگیل و در نهایت ناپدید شدن آن می شود و این روش یک راه حل تقریبا رایج است.

واکسن زگیل تناسلی یا اچ پی وی (واکسن گارداسیل)

واکسن زگیل تناسلی یا اچ پی وی HPV که تحت نظارت سازمان غذا و داروی امریکا با نام واکسن گارداسیل شناخته می شود و همانطور که از نام آن پیداست، یک واکسن برای پیشگیری از زگیل تناسلی و ویروس اچ پی وی HPV است. در حال حاضر واکسن گارداسیل به دو صورت 4 گانه و 9 گانه در دسترس است.

واکسن 4 گانه از 200 نوع ویروس اچ پی وی موجود، فرد را از 4 نوع مختلف محافظت کرده و واکسن 9 گانه از 200 نوع فرد را در مقابل 9 مورد از انواع ویروس HPV محافظت می کند.

واکسن زگیل تناسلی را می توان به تمامی افراد بالای 9 سال، به غیر از موارد استثنا مانند زنان باردار و شیرده تجویز کرد. تزریق واکسن ها بهتر است در 3 دوز مختلف و طی 6 ماه انجام شود.


بیشتر بخوانید : واکسن گارداسیل یا زگیل تناسلی + هر آنچه باید بدانید


عوارض این واکسن در بیشتر مواقع یعنی حدود 97% بسیار کم و خفیف است اما در 3% مواقع امکان بروز عوارض شدید و جدی وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد و سرگیجه
 • حالت تهوع
 • تب کردن
 • خارش و درد به خصوص در محل تزریق
 • تورم پوستی
 • غش کردن

هزینه هر دوز واکسن گارداسیل در سال 1403

درمان خانگی زگیل تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی

از درمان های بدون نسخه مختص زگیل های دست برای زگیل های تناسلی استفاده نکنید.

زگیل های دست و زگیل های تناسلی، زگیل های متفاوتی هستند.

بنابراین، درمان هایی که برای سایر نقاط بدن طراحی می شوند، اغلب قوی تر از درمان هایی هستند که برای دستگاه تناسلی صورت می پذیرد. استفاده از درمان های اشتباه بیشتر از آنکه فایده ای داشته باشد، ضرر به همراه دارد.

برخی بر این باورند که روش های درمان خانگی زگیل تناسلی مفید هستند اما هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. توجه: همیشه قبل از استفاده از یک درمان خانگی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

معرفی درمان‌های زگیل تناسلی خانگی

 • نوره یا واجبی
 • سرکه سیب
 • سیر
 • قرص ویتامین C
 • ویتامین E

انواع زگیل‌های تناسلی و نحوه درمان‌ آنها

درمان زگیل تناسلی نوع 6

تنها راه موثر برای درمان زگیل تناسلی نوع 6 ، جراحی لیزر، تحت بیهوشی عمومی. عود مجدد زگیل تناسلی تقریباً یک قانون است و در صورت نادیده شدن گاهی اوقات با حمله به دستگاه تنفسی تحتانی با پیامدهای شدید همراه است.

درمان زگیل تناسلی نوع 16

برخی از انواع HPV می توانند زگیل ایجاد کنند. HPV-6 و HPV-11 دو نمونه هستند. انواع دیگر مانند HPV-16 و HPV-18 باعث ایجاد زگیل نمی شوند اما می توانند منجر به سرطان های خاصی شوند و برای درمان آنها کرایوتراپی دهانه رحم پیشنهاد می شود.

درمان زگیل تناسلی نوع 18

اچ پی وی 16 شایع ترین نوع پرخطر HPV است و معمولاً علائم قابل توجهی ندارد و حتی می تواند باعث تغییرات دهانه رحم شود. HPV 16 عامل 50 درصد سرطان های دهانه رحم در سراسر جهان است. HPV 18 یکی دیگر از انواع پرخطر HPV است. خبر خوب این است که بیش از 90 درصد از عفونت های اچ پی وی 16 و 18 طی 6 تا 18 ماه پس از مواجهه اولیه از بین می روند.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

واکسن اچ پی وی یا گارداسیل 9 می تواند از مردان و زنان در مقابل شایع ترین نوع های HPV که باعث زگیل های تناسلی می شود محافظت کند. واکسن گارداسیل همچنین می تواند در مقابل انواعی از HPV که مرتبط با سرطان رحم هستند نیز محافظت انجام دهد.

واکسنی به نام سرواریکس نیز موجود است. این واکسن در مقابل سرطان گردن رحم محافظت ایجاد می کند.

افراد تا سن 45 سالگی می توانند واکسن HPV را دریافت کنند. واکسیناسیون معمولا در سه دوز انجام می شود. هر دو نوع واکسن باید قبل از آغاز فعالیت جنسی فرد تزریق شود، زیرا آن ها قبل از ابتلای فرد به HPV بیشترین تاثیر خود را دارند.

استفاده از کاندوم یا مانع دهانی در زمان رابطه جنسی می تواند ریسک ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش دهد. طبیعتا برقراری رابط جنسی از نوع خطرناک به خصوص در شرایطی که نسبت به فرد مقابل شناخت کافی ندارید، احتمال ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی از جمله ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی را افزایش می دهد.

نتیجه گیری و کلام آخر

زگیل های تناسلی از عوارض عفونت HPV هستند که شایع و قابل درمان است. زگیل ها می توانند با گذشت زمان از بین بروند اما درمان برای جلوگیری از بازگشت آن ها و مشکلات احتمالی آن ها ضروری است.

اگر فکر می کنید زگیل تناسلی دارید، با دکتر علی حاجب متخصص اورولوژی صحبت کنید. ایشان می توانند تشخیص دهند آیا زگیل دارید و اینکه بهترین گزینه های درمانی چه هستند.

به علاوه، مهم است که با شریک جنسی خود صحبت کنید. امکان دارد این کار سخت به نظر برسد اما مطرح کردن عارضه خود می تواند به جلوگیری از ابتلای شریکتان به عفونت HPV و زگیل های تناسلی کمک کند.

تماس با کلینیک اورولوژی الهام

درمان قطعی زگیل تناسلی در تهران و غرب تهران زیر نظر پزشک متخصص اورولوژی در مناطق: مرزداران، شهرک غرب، سعادت آباد، پونک، سرو و میدان کاج، جنت آباد، امیر آباد و گیشا و سایر مناطق 22 گانه تهران با کلینیک اورولوژی الهام تماس بگیرید.

سوالات متداول

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی زائده ای نرم است که روی دستگاه تناسلی و یا در اطراف آن ظاهر می شود. این عارضه گونه ای مشخص از پاپیلوماویروس انسانی یا اچ پی وی (HPV) است که از طریق رابطه جنسی از فرد ناقل به فرد سالم منتقل می شود.

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

برخلاف عفونت های قارچی و باکتریایی و حتی ویروسی مانند تبخال تناسلی که معمولا همراه با خارش، سوزش و یا درد هستند، زگیل تناسلی به جز برجستگی پوستی، علائمی از درد و خارش نشان نمی دهد. در صورتی که ویروس HPV با عفونت های دیگر همراه شود ممکن است سوزش و خارش به همراه داشته باشد.

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

ویروس HPV یا زگیل تناسلی بیش از 200 تایپ یا نوع دارد که برخی از آنها شامل انواع پرخطر (high risk) و برخی دیگر شامل انواع کم خطر (low risk) می شوند.
در صورتی که فرد به نوع کم خطر ویروس اچ پی وی HPV مبتلا شود، با رعایت نکات ایمنی، تزریق واکسن گارداسیل و از بین بردن زگیل هایی که روی سطح پوست قرار دارند می تواند به مرور زمان در مقابل ویروس مقاوم شده و آن را از بین ببرد.
اما در صورت ابتلا به انواع پر خطر ویروس اچ پی وی HPV، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم ها افزایش می باید، لذا باید مراقبت ها را دوچندان نمود.

تزریق واکسن گارداسیل تا چه سنی توصیه می شود؟

تزریق واکسن در برخی کشورها از سنین 12 الی 13 سالگی شروع شده و تا 25 سالگی ادامه می یابد. این تزریق ها بصورت رایگان صورت می پذیرد تا همگان در مقابل این ویروس واکسینه شوند.
آخرین سنی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده، سن 45 سال است.

ادامه سوالات متداول

آیا زگیل تناسلی خارش دارد؟

زگیل تناسلی معمولا به خودی خود خارش و درد ندارد اما در صورتی که با سایر بیماری های پوستی و یا عفونی ترکیب شود ممکن است باعث سوزش، درد و یا خارش در محل پوست گردد.افزودن تصویر

آیا HPV یا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

در برخی مواقع سیستم ایمنی بدن قوی و ویروس از نوع کم خطر است؛ فرد در صورت ابتلا به ویروس، موارد بهداشتی را به خوبی رعایت می کند و زگیل های روی سطح پوست را با مراجعه به پزشک از بین می برد.
این امر باعث می شود که زگیل جدیدی روی سطح پوست مشاهده نشده و از تکثیر آن جلوگیری شود. بنابراین ویروس HPV در مدت زمان اندکی از بین می رود.
اما گاهی اوقات افراد پس از ابتلا به ویروس HPV از روش های نامتعارف برای از بین بردنِ آن استفاده می کنند (مانند سرکه سیب، الکل، قهوه، برداشتن زگیل در خانه و با تیغ و …) در این موارد معمولا زگیل ها گسترش می یابند، روی سطح پوست پخش می شوند، گاهی اوقات دهانه رحم را درگیر می کنند و یا حتی با تغییر شکل، به سلول های سرطانی تبدیل می شوند.
لذا مراجعه به پزشک در ابتدای مشاهده زگیل و یا انجام تست های دوره ای پاپ اسمیر برای خانم ها ضرورت دارد.

کرایوتراپی برای درمان بهتر است یا لیزر؟

تا معاینه قطعی توسط پزشک متخصص انجام نشود نمی توان گفت کدام روش بهتر از دیگری عمل میکند. هر روش مزایای خود را دارد.
کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل استفاده از سرما و لیزردرمانی استفاده از گرما است.
در کرایوتراپی، زگیل ها بوسیله سرما منجمد می شوند، بنابراین ویروس های داخل زگیل می میرند و به صورت خودبخود از بدن جدا می شوند.
اما حین درمان با لیزر، با استفاده از گرما، زگیل ها سوزانده شده و حین سوختن تبخیر می شوند.
در لیزر درمانی، زگیل ها در همان لحظه سوزانده می شوند، بنابراین ممکن است حین تبخیر، به نقاط دیگر پوست و یا حتی با چشم پزشک متخصص نیز برخورد کنند.

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید
0 دیدگاه در مورد "زگیل تناسلی خود را درمان کنید + ویدیو و عکس" ثبت شده
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍