ماساژ پروستات + فواید و ریسک ها

ماساژ پروستات روشی است که در آن انگشت برای تحریک غده پروستات یا تحریک جنسی یا درمان بیماری‌هایی مانند بزرگ شدن پروستات، پروستاتیت (التهاب پروستات)، اختلال نعوظ و تزلزل در ادرار (تاخیر در شروع ادرار) وارد راست روده می‌شود.

این مقاله به اهداف پزشکی و جنسی ماساژ پروستات می پردازد. همچنین نحوه انجام این روش، خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن را ارائه می دهد.

هدف از ماساژ پروستات

هدف از ماساژ پروستات این است که مایع منی اضافی – مایعی که با مخلوط شدن با اسپرم، منی ایجاد می کند – از مجاری غده پروستات آزاد شود. به تصور برخی افراد، این کار التهاب و علائم بیماری های پروستات را کاهش می دهد و به کنترل ادرار کمک می کند.

غده پروستات بین مثانه و ریشه آلت تناسلی قرار دارد. این غده مایع منی تولید می کند که اسپرم را حین انزال با اسپرم مخلوط کرده و حمل می کند.

مجرای ادرار (لوله ای که از طریق آن ادرار و منی از بدن خارج می شود) از مرکز پروستات می گذرد.

تصور می شود که ماساژ پروستات برای برخی از بیماری های پروستات، از جمله هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) و پروستاتیت مفید است.

هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

BPH یا بزرگ شدن پروستات با افزایش سن است. پروستات معمولاً به اندازه یک گردو است، اما در افراد 60 سال به بالا می تواند به اندازه یک آلو یا حتی بزرگتر برسد. بزرگی پروستات می تواند باعث فشرده شدن مجرای ادرار و مشکلات ادراری مانند موارد زیر شود:

 • تکرر ادرار : دفع ادرار هشت بار یا بیشتر در روز
 • نیاز فوری به ادرار : ناتوانی در به تأخیر انداختن دفع ادرار
 • شب ادراری : ادرار مکرر در شب
 • مشکل در شروع ادرار
 • جریان ادرار ضعیف یا منقطع
 • چکه چکه کردن ادرار در انتهای دفع

پروستاتیت

پروستاتیت التهاب غده پروستات است. این مشکل می تواند ناشی از عفونت دستگاه ادراری (UTI) یا عفونت مثانه باشد. مواردی چون دوچرخه سواری یا اسب سواری زیاد یا استفاده از سوند ادراری نیز می توانند از دلایل دیگر آن باشند.

برای برخی افراد و عمدتاً مردان مسن، پروستاتیت می‌تواند خود به خود و بدون هیچ دلیل شناخته‌شده‌ای رخ دهد. بر خلاف BPH که پیشرونده است، پروستاتیت می تواند برطرف شود (اگرچه در برخی افراد عود می کند).

علائم پروستاتیت عبارتند از:

بیشتر بخوانید : پروستاتیت باکتریایی + تشخیص و درمان آن

رابطه جنسی و غده پروستات

بزرگی پروستات و مشکل جنسی

برخی از افراد غده پروستات را به عنوان “نقطه G مردانه” در نظر می گیرند. پروستات، آلت تناسلی و مجرای ادرار همگی به گروهی از اعصاب به نام شبکه عصبی پروستاتیک متصل هستند که در طول ارگاسم فعال می شوند.

برای برخی افراد ماساژ غده پروستات به صورت دستی (با انگشت) یا در حین رابطه مقعدی باعث افزایش لذت جنسی می شود.

شواهدی از مزایا

شواهد فعلی حاکی از فواید درمانی ماساژ پروستات، ضعیف و تا حد زیادی ذهنی باقی مانده است.

یک مطالعه منتشر شده در مجله Open Urology and Nephrology گزارش داد که علائم 115 مرد مبتلا به BPH پس از استفاده از دستگاه ماساژ پروستات بهبود پیدا کرده است.

با این حال، اعتبار این یافته‌ها به دلیل فقدان گروه کنترل، آزمایش‌های پزشکی یا هر نوع آزمایش دیگر کافی نیست. محققان به جای این موارد، بر پرسشنامه‌های تکمیل‌شده توسط شرکت‌کنندگان تکیه کردند.

برخی معتقدند که ماساژ پروستات می تواند عارضه هایی مانند اختلال نعوظ ناشی از داروهای BPH را درمان کند. اگرچه ماساژ پروستات ممکن است شدت انزال را افزایش دهد، اما شواهدی برای تایید تاثیر آن در برطرف کردن مشکلاتی مانند اختلال نعوظ وجود ندارد.

عوارض جانبی ماساژ پروستات

بافت های پوشاننده پروستات و رکتوم ظریف و در برابر بریدگی، پارگی و ساییدگی آسیب پذیر هستند. ماساژ شدید پروستات می تواند باعث درد شود. برای مثال، در مطالعه ای که در بالا توضیح داده شد، 8.3 درصد از شرکت کنندگان ناراحتی پس از ماساژ پروستات را گزارش دادند.

ماساژ بیش از حد تهاجمی پروستات می تواند باعث خونریزی مقعدی نیز بشود و خطر عفونت باکتریایی یا تشدید هموروئید را افزایش دهد.

علاوه بر این، ماساژ دستی پروستات برای مردان مبتلا به پروستاتیت حاد باکتریایی ممنوع است. ماساژ التهاب را افزایش می دهد و ممکن است باعث گسترش باکتری به مجرای ادرار، سایر قسمت های دستگاه ادراری و جریان خون شود.

با این حال، چند مطالعه کوچک انجام شده توسط یک پزشک، در مورد اثرات ماساژ پروستات، نشان داد که این روش در صورت همراه شدن آن با آنتی بیوتیک ها، درمانی مفید برای پروستاتیت مزمن خواهد بود.

موارد منع استفاده و خطرات

مردان مشکوک به سرطان پروستات نباید با ماساژ پروستات درمان شوند (یا آن را به هر دلیلی انجام دهند)، زیرا ممکن است باعث شکسته شدن سلول های تومور و گسترش آن به بافت های مجاور شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ماساژ پروستات، قبل از انجام آزمایش‌های خاص مربوط به سرطان پروستات، دقت آزمایش و احتمال تشخیص سرطان را افزایش می دهد.

با این حال، آزمایش خون بررسی میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در خون نباید بلافاصله پس از ماساژ پروستات انجام شود، زیرا ممکن است نتایج مثبت کاذب ایجاد کند.

حتی اگر سرطان مسئله نباشد، باید مراقب آسیب نرسیدن به پروستات باشید. غشای نازک و منعطف پوشاننده پروستات – شبکه عصبی پروستات – پر از اعصاب خدمت کننده به اجسام غاری اسفنج مانند آلت تناسلی هستند.

ماساژ بیش از حد شدید پروستات می تواند به اعصاب موجود در اجسام غاری آسیب برساند – دو حفره متشکل از بافت نعوظ که در طول آلت تناسلی قرار دارند. آسیب به اجسام غاری باعث درد و اختلال نعوظ می شود.

بیشتر بخوانید : تست غربالگری سرطان پروستات و نتایج آن

ماساژ پروستات

چگونه برای ماساژ پروستات آماده شویم؟

ماساژ پروستات برای برخی از مردان یک عمل جنسی لذت بخش محسوب می شود. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، برای جلوگیری از آسیب یا ناراحتی، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • برای جلوگیری از خراشیدگی، بریدگی یا پارگی رکتوم یا پروستات، ناخن ها را کوتاه کنید و سوهان بزنید.
 • قبل از انجام ماساژ پروستات، دست ها را کاملاً بشویید و خشک کنید.
 • مقادیر زیادی سیلیکون یا روان کننده بر پایه آب (ترجیحا بدون عطر) برای جلوگیری از آسیب یا ناراحتی رکتوم استفاده کنید.
 • برای محافظت بیشتر از دستکش لاتکس یا نیتریل استفاده کنید.
 • قبل از دریافت ماساژ پروستات، برای خارج کردن مدفوع از رکتوم، شستشو انجام دهید.

اگر خودتان یا همسرتان دچار شقاق یا بواسیر هستید، هرگز ماساژ پروستات را انجام ندهید. زیرا احتمال خونریزی و خطر عفونت را افزایش می دهد.

نحوه انجام ماساژ پروستات

اگر ماساژ پروستات برای مقاصد جنسی باشد، اغلب به رسیدن به حالت برانگیختگی کمک می کند. با انجام این کار، غده به سمت بالا و عقب حرکت کرده و آلت تناسلی در حالت نعوظ قرار می گیرد.

 • در اطراف مقعد مقدار زیادی روغن بمالید.
 • انگشت اشاره را به آرامی تا بند اول انگشت وارد کنید.
 • انگشت را بیرون بکشید و دوباره روغن بمالید.
 • همانطور که اینکار را ادامه می دهید، انگشت خود را به داخل مقعد برگردانید، این بار تا بند دوم انگشت.
 • مراحل 3 و 4 را تکرار کنید تا به بند انگشت سوم برسید.
 • هنگامی که انگشت به طور کامل وارد شد، در داخل راست روده و به سمت ریشه آلت تناسلی، یک توده گرد تقریباً 4 اینچی را جستجو کنید. این پروستات است.
 • با استفاده از قسمت گوشتی انگشت، پروستات را به آرامی با حرکات دایره ای یا عقب و جلو ماساژ دهید. همچنین می توانید فشار ملایمی را به مدت هفت تا 10 ثانیه، دوباره با قسمت گوشتی انگشت به جای نوک آن، اعمال کنید.

خلاصه

شواهد بسیار کمی برای تایید موثر بودن ماساژ پروستات به عنوان یک درمان برای پروستاتیت، بزرگی پروستات یا سایر عارضه های مرتبط با پروستات وجود دارد.

با این حال واضح است که ماساژ پروستات برای مردان مبتلا به پروستاتیت باکتریایی، سرطان پروستات، شقاق یا بواسیر خطراتی را به همراه دارد. این افراد نباید ماساژ پروستات انجام دهند، زیرا ممکن است وضعیت آنها را بدتر کند.

سخنی از کلینیک الهام

ماساژ پروستات هرگز نباید به عنوان یک روش جایگزین برای روشهای تشخیص یا درمان بزرگی پروستات یا سرطان پروستات استفاده شود. در حال حاضر غربالگری منظم سرطان پروستات برای همه مردان بین سنین 55 تا 69 سال توصیه می شود.

سوالات متداول

پروستات چیست؟

پروستات غده ای به اندازه گردو است که به ساخت مایع منی کمک می کند. این غده در زیر مثانه قرار دارد و مجرای ادرار، لوله حمل کننده ادرار و منی را احاطه می کند.

آیا زنان پروستات دارند؟

دقیقاً نه، اما زنان غده هایی دارند که همتای پروستات مردانه در نظر گرفته می شوند. آنها  غدد شبه پروستاتی زنانه به نام Skene در دو طرف مجرای ادرار دارند. اعتقاد بر این است که این غدد ماده ای ترشح می کنند که هم به عنوان یک ضد میکروب برای جلوگیری از عفونت دستگاه ادراری (UTI) و هم به عنوان روان کننده برای مجرای ادرار عمل می کند.

آیا بزرگ شدن پروستات بر قدرت جنسی مردان تأثیر می گذارد؟

ممکن است. بزرگ شدن پروستات می تواند باعث علائمی در ادرار شود که با مشکلات جنسی از جمله کاهش میل جنسی، مشکلات نعوظ و رضایت جنسی کمتر همراه هستند. به طور کلی، هر چه علائم مشکلات پروستات بدتر باشد، اختلال عملکرد جنسی نیز بدتر می شود.

برای مشورت با پزشک برای انتخاب بهترین گزینه های درمان بیماری‌هایی مانند بزرگ شدن پروستات، پروستاتیت (التهاب پروستات)، اختلال نعوظ و تزلزل در ادرار و شروع درمان در تهران به کلینیک اورولوژی الهام مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری برای درمان زائده های پوستی، با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینک : 02188591523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری
امکان برقرار تماس از طریق شماره موبایل 09304182098

به صورت تلفنی و یا ارسال پیام واتساپ و تلگرام در هر ساعتی از شبانه روز

دیدگاه خود را بنویسید

4 دیدگاه در مورد "ماساژ پروستات + فواید و ریسک ها" ثبت شده
 1. کاربر ناشناس

  سلام. توضیح ندادید که آیا ماساژ پروستات در کلینیک شما انجام مشود یا خیر . و هزینه آن چقدر است. تشکر

  1. کاربر ناشناس

   لطفا با کلینیک تماس بگیرید.

 2. کاربر ناشناس

  سلام ماساژ پروستات در مرکز شما انجام میشه؟

  1. کاربر ناشناس

   سلام لطفا با شماره تلفن های کلینیک تماس بگیرید.